Balastlı demiryolu ve balastsız demiryolunun ANSYS programı yardımıyla analizinin yapılması ve karşılaştırılması
Comparison and analysis of slab track and ballast rail with ANSYS software
- Tez No: 614031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ALYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, yüksek hızlı tren hattına ait balastlı ve balastsız demiryolu ANSYS sonlu eleman yazılımı yardımıyla modellenmiş olup, bu modellere ilişkin statik ve dinamik gerilme analizleri yapılmıştır. Statik analizde mevcut yükün altında modelde meydana gelen gerilmeler ile yer değiştirmeler incelenmiştir. Dinamik analizinde ise belirli bir zaman diliminde hareket halindeki trenin demiryolunda meydana getirdiği gerilmeler ve yer değiştirmeler incelenmiştir. Sonuçlar karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, certain parts of ballast and ballastless rail roads belonging to high speed train line were modeled with ANSYS finite element software and static and dynamic stress analyses were performed. In the static analysis, stresses and displacements under the vertical loads were investigated.In the dynamic analysis, stresses and displacements caused by the train on the railway in a certain time period were examined. The results were analyzed comparatively.