Spor kulüplerinde sponsorluğun tüketici tutumuna etkisi: BJK ve Vodafone sponsorluğu örneği
The effect of sponsorship on consumer attitude in sport clubs: The case of BJM and Vodafone sponsorship
- Tez No: 555119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma kapsamında, Vodafone'un Beşiktaş Jimnastik Kulübü'ne olan sponsorluğunun tüketici tutumu üzerindeki etkisinin incelenmiştir. Çalışmada öncelikli olarak spor, spor pazarlaması, sponsorluk, spor sponsorluğu ve tüketici tutumu kavramları açıklanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Anket, 10 Mart 2019 ve 30 Nisan 2019 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Araştırma kapsamında, Yüceer (2012) tarafından geliştirilen, Tükenmez (2018) tarafından da uygulanan Sponsorluk Algılamasının Satın Alma Niyetine Etkisi Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekte 30 madde ve beş boyut bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, futbola yönelik ilgi ve kulüp-sponsor uyumunun, sponsora yönelik ilgi ve sponsora yönelik tutum üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri tespit edilmiştir. Kulübe yönelik ilginin ise sponsora yönelik ilgi ve sponsora yönelik tutum üzerinde anlamlı bir etkisine rastlanmamıştır. Ayrıca araştırmada, çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effect of Vodafone's sponsorship towards Beşiktaş Gymnastic Club on consumer attitude was investigated. In this respect, firstly the concepts of sport, sport marketing, sponsorship, sport sponsorship and consumer attitude were explained. Moreover, survey technique which is one of the quantitative research methods was used in the study. Survey was conducted on Bahçeşehir University students between 10th March of 2019 and 30th April of 2019. In context to the research, Effect of Sponsorship Perception on Purchasing Intention Scale developed by Yüceer (2012) and implemented by Tükenmez (2018) was used. There are 30 items and five dimensions in the scale. According to the findings of the research, it was determined that interest towards football and club-sponsor harmony have effects on both interest towards sponsor and attitude towards sponsor. Furthermore, it was determined that interest towards club does not have any significant effect on both interest towards sponsor and attitude towards sponsor. Also, some significant differences were found in terms of some demographic variables.