Mekanik laboratuvarlarında kullanılacak sarsma tablası deney modeli seçiminde çok kriterli karar verme yöntemlerinin uygulanması
Application of multi criteria decision making methods in the selection of shaking table test model to be used in mechanical laboratories
  1. Tez No: 555136
  2. Yazar: HANDAN KÜNKCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılar üzerinde deprem yüklerinin oluşturduğu etkilerin araştırılmasında kullanılabilen birçok sarsma tablası modeli mevcuttur. Sarsma tablaların teknik özellikleri, kullanım amacı gibi birçok unsur göz önüne alındığında en uygun olanına karar verebilmek için çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılmıştır.Bu çalışmada mekanik laboratuvarında kullanılacak sarsma tablası deney modeli seçimi için AHP, ELECTRE, TOPSIS, PROMETHEE ve ANP çok kriterli karar verme yöntemleri uygulanmıştır. Bu yöntemlerin uygulanmasının sebebi, daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş ve sıralama sonuçlarının birbirine yakın olduğu literatür araştırmasında görülmüştür. Sarsma tablası deney modeli seçiminde göz önünde bulundurulması gerekli olan kriterler, alt kriterler ve beş adet alternatif, uzman görüşleri alınarak belirlenmiştir. Problemin amacının finansal, teknik özellikler, kullanım amacı, satış sonrası hizmet ve firmaya ait ana kriterlere bağlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda birinci sırayı beş yöntemde de aynı alternatifler almıştır. AHP ve PROMETHEE yöntemlerinin sıralama sonuçları ise birebir aynı çıkmıştır. Çalışmada uygulanan çok kriterli karar verme yöntemlerinin, mekanik laboratuvarında kullanılacak sarsma tablası deney modeli seçiminde kolaylıkla uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are many shaking table models that can be used to investigate the effects of earthquake loads on structures. Multi-criteria decision making methods have been used in order to decide on the most appropriate ones, considering the technical characteristics and intended use of shaking tables. In this study, AHP, ELECTRE, TOPSIS, PROMETHEE and ANP multi-criteria decision making methods were applied for the selection of the shaking table test model to be used in the mechanical laboratory. The reason for the application of these methods is that the previous studies have been examined and the results of the sequence are close to each other. The criteria, sub-criteria and five alternatives that should be taken into consideration in the selection of the shaking table test model were determined by taking experts opinions. The purpose of the problem was determined to be based on financial, technical characteristics, intended use, after sales service and company. As a result of the study, the first row took the same alternatives in all five methods. The results of AHP and PROMETHEE methods were the same. Multi-criteria decision making methods applied in this study can be easily applied in the selection of shaking table test model to be used in the mechanical laboratory.