Elazığ yöresi ağızlarının isim söz varlığının tematik açıdan incelenmesi (Ses, yapı, köken)
Thematic examination of the noun vocabulary of Elazığ region dialect
- Tez No: 555155
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÖKÇE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 210
Özet
Doğu Grubu ağızlarının içinde yer alan Elazığ ağzının daha önce derlenmiş metinlerden yola çıkılarak tematik isim söz varlığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde; dil, dil ve kültür ilişkisine, ağız terimine, yöre ağzıyla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Tezin birinci bölümünde; kitapların, tezlerin ve makalelerin taranmasıyla elde edilen sözcüklerin aile ve topluluk, araç ve gereç, giysi, kap-kacak ve mutfak aletleri, meslek, organ, ölçü, tedavi ve hastalık, yer, zaman temaları altında toplanmış ve 1766 sözcük listelenmiştir. Tespit edilen bu sözcükler tezin ikinci bölümünde ses, ses uyumları, ses olayları açısından incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde; sözcüklerin oluşturulma yollarına göre basit, türemiş ve sözcük grubu olarak üç başlık altında incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde; yöre ağzındaki sözcüklerin köken incelemesi yapılmış ve yabancı kökenli sözcüklerin dağılımı tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde; yöre ağzının dört başlıkta yapılan incelemesinin sonuçları maddeler halinde sıralanmıştır. Bağlı olduğu üst dil konumundaki standart Türkçeden farklılıkları ve Eski Anadolu Türkçesinin benzer ve farklı yönlerine de sonuç bölümünde yer verilmiştir. Tezin bölümlerinden elde edilen bulguların bir arada görülebilmesi ve daha anlaşılabilir olması açısından sonuçlar grafik hâline getirilerek şekiller başlığı altında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elazığ region, which is located within the dialect of the Eastern Group, has been tried to reveal the thematic vocabulary by starting from the previously compiled texts. In the introduction part of the study; language, the relationship between language and culture, dialect and culture term replace the dialect. In the first part of the thesis, the words defined by scanning books, theses and articles are listed under family and society, tools, clothing, cookware and bakeware, professional body, measurement, treatment and disease, place and time. In the third part of the thesis, according to the ways in which words are created, they are simple form, derived form and studied under three titles as a group of words. In the fourth part of the thesis, the original analysis of the words in the dialect of the region was made and the distribution of the words of foreign origin was determined. In the result section; the results of the analysis of the region's dialect in four titles are listed as materials. The result section includes similarities in the dialect of the region and differences in Turkish standard language and old Anatolian Turkish. The results obtained from the sections of the thesis are given in the tables so that all the results can be seen together and understood.