Hukuki yönüyle Avrupa Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası'nın yapısı ve işleyişi
The structure and functioning of the European Common Security and Defence Policy in a legal aspect
  1. Tez No: 555175
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Avrupa Birliği, 1990'lı yıllardan bu yana bir“Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası”oluşturmaya çalışmaktadır. Kurucu andlaşmalarda yer almasından günümüze kadar geçen süreçte giderek daha da önem kazanan bu politika, pek çok yönüyle Avrupa Birliğinin diğer politikalarından ayrılmaktadır. Avrupa Birliğinin ulusüstü yapısından farklılaşmakta olan bu politika, doğal olarak daha farklı bir hukuki süreç içerisinde yürütülmektedir. Çalışmamız, Avrupa Birliği'nin diğer politika alanlarından farklı olan bu sürecin incelenmesine özgülenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ortak güvenlik ve savunma politikasının tanımı ve Avrupa Birliğinin kuruluş sürecinden bu yana kurucu andlaşmalardaki görünümü ele alınmıştır. İkinci bölümde ortak güvenlik ve savunma politikasının karar aşamaları incelenmiştir. Karar alma sürecinde yer alan Birlik kurumlarınave bu politika kapsamında görev alan çeşitli kurum ve kuruluşlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu ortak güvenlik ve savunma politikası kapsamında yürütülen askeri ve sivil operasyonlar incelenmiştir. Operasyonların hukuki temeli ve Birleşmiş Milletler ile olan ilişkisi ele alınmış olup, uygulamadan örnekler verilmiştir. Bir askeri ve bir de sivil operasyon ayrıntılı olarak incelenerek, karar alma ve uygulama süreçleri ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union has been trying to form a“Common Security and Defence Policy”since the 1990's. This policy, which has been gaining more and more importance in the period from its involvement in the founding treaties to the present, differs from the other policies of the European Union in many aspects. This policy, which differs from the supranational structure of the European Union, is carried out in a different legal process. Our study was devoted to the examination of this process, which is different from other policy areas of the European Union. Our study consists of three parts. In the first part, the definition of common security and defence policy and its appearance in the founding treaties since the establishment of the European Union have been discussed. In the second part, the decision procedure of common security and defence policy are examined. The Union's institutions involved in the decision-making process and the various institutions and organizations involved in this policy are addressed. In the third part, military and civilian operations carried out undercommon security and defence policy are examined. The legal basis of operations and its relations with the United Nations have been discussed and examples of implementation are given. A military and a civilian operation were examined in detail and the decision making and implementation processes were tried to be expressed.