Akut inmeli hastalarda modifiye MANN yutma değerlendirme testi'nin Türkçe'ye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish translation and cultural adaptation of modified MANN swallowing ability test in patients with acute stroke: Validity and reliability study
  1. Tez No: 555227
  2. Yazar: HİLAL BERBER ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME SEYHUN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Akut inmeli hastalarda görülen disfajiyle birlikte hayati risk taşıyan bazı problemler ortaya çıkar. Erken dönemde gerekli tedbirlerin alınabilmesi için yutma fonsiyonunun klinik değerlendirmesi oldukça önemlidir. Dünyada yaygın olarak kullanılan MMASA testi kullanışlı, pratik bir yatak başı değerlendirme testidir. Ülkemizde de inmenin akut safhasında yutma disfonksiyonunu ortaya koyacak standardizasyonu yapılmış, bir tarama testine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla çalışmada MMASA testi Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirliği incelenmiştir. Türkçeye çevirisi yapılan testin Kapsam Geçerlik İndeksi, altı uzman dil ve konuşma terapistinin bildirimlerine göre hesaplandıktan sonra İngilizceye geri çevirisi yapılarak orijinal haliyle uyumuna bakılmıştır. Oluşturulan TR-MMASA testi nöroloji servisinde yatmakta olan 90 akut inmeli hastaya yutma değerlendirmesi amacıyla uygulanmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri, inmeye ilişkin risk faktörleri sorgulanmış olup fonksiyonel bağımsızlık derecesini belirlemek amacıyla Modifiye Rankin Skalası, bilişsel düzeylerinin saptanmasında Standardize Mini Mental Test kullanılmıştır. Güvenirlik incelemesi için; test-tekrar test yöntemine göre aynı klinisyen tarafından iki kez değerlendirme yapılmış, gözlemciler arası güvenirlik yöntemine göre ise iki farklı klinisyen aynı gruba testi bağımsız olarak uygulamışlardır. Her iki yöntemde güvenirlik, sınıf içi korelasyon katsayılarına göre hesaplanmıştır (ICC=0,92 ICC=0,97). İç tutarlılık ve madde-toplam madde korelasyon katsayıları incelenmiştir (Cronbach alfa = 0,90).
Özet (Çeviri)
In patients with acute stroke, some life-threatening problems arise due to dysphagia. Clinical evaluation of the swallowing function is very important in order to take necessary measures in the early period. MMASA(Mann Swallowing Ability) test, which is widely used in the world, is a practical, bedside evaluation test. In our country, the standardization of swallowing dysfunction is a necessity and a screening test is lacking. For this purpose, the Turkish validity and reliability of the MMASA test were examined. Content Validity Index of the test, which was translated into Turkish, was calculated according to the notifications of six specialist speech and language therapists. The test was translated back into English and its compliance with the original version was examined. TR-MMASA(Turkish MMASA) test was applied to 90 patients with acute stroke who were hospitalized in the neurology department. Demographic information of the participants, risk factors for stroke were investigated and Modified Rankin Scale was used to determine the degree of functional independence. Standardized Mini Mental Test was used to determine the cognitive levels. According to the test-retest method, one clinician evaluated the same patient twice for intra-rater reliability and two different clinicians applied the same test to the group independently for inter-rater reliability. In both methods, reliability was calculated according to intraclass correlation coefficients (ICC = 0.92 ICC = 0.97). Internal consistency and item-total correlation coefficients were examined (Cronbach alpha = 0.90). For convergent and discriminant validity, the test was applied and the Spearman rho correlation coefficient was examined (r = 0.88). As a result of the ROC analysis, the sensitivity (87%), specificity (88%), PPV (0.77), NPV (0.93), PLR (7.14) and NLR (0.14) percentages of the test were found to be sufficient. In conclusion, TR-MMASA test was found to be a valid and reliable screening test for bedside clinical evaluation in patients with acute stroke.