İnmeli hastalarda elektromiyografi ile reflekslerin ve sempatik deri cevabının incelenmesi ve fonksiyonel kapasite ile ilişkinin belirlenmesi
Electromiyographic evaluation of the reflexes and the sympathetic skin response and determining the relationship with the functional capacity
- Tez No: 203336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EVCİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na başvuran serebrovasküler olay sonrası inme gelişen hastalardan elde edilen sempatik deri yanıtları (SDY) ve elektrodiagnostik refleks çalışmalarından (F dalgası, H refleksi) elde edilen değerlerin fonksiyonel kapasite ile ilişkisini belirlemeyi amaçladGereç ve Yöntem: Çalışmaya 40 hemipleji/hemiparezi'li (yaş ortalaması 57,8 ± 10,9 yıl, 22'si erkek, 18'i kadın) hasta ve 40 sağlıklı gönüllü (yaş ortalaması 55,7 ± 8,5 yıl, 18'i erkek, 22'si kadın) dahil edildi. Bu hastalardan 17'si akut dönemde, 23'ü kronik dönemdeydi.Hastaların SDY ölçümleri bilateral üst ve alt ekstremiteden median sinir uyarılarak elde edilmiştir. F dalgası kayıtları bilateral median, ulnar ve tibial sinir uyarılarak yapıldı. H refleksi kayıtları bilateral tibial sinirden yapıldı.Hastaların fonksiyonel kapasitelerini değerlendirmek amacı ile tüm hastaların Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (FBÖ), RiverMead Mobilite İndeksi (RMİ), Brunnstrom evrelemesi ve Modifiye Ashworth Skalası (MAS) skorlarına bakıldı. Elde edilen değerler elektrofizyolojik parametreler ile karşılaştırıldı. İstatistiksel değerlendirme için Student's t- testi, Mann Whitney-U, Ki-kare ve pearson korelasyon analizi kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan hemipleji/hemiparezi hastaları ile gönüllülerin yaş ortalaması ve cinsiyetleri benzerdi. Hastaların sağlam tarafı ve tutulan tarafı SDY latans ve amplitüd değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark bulunamadı (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the relationship among sympathetic skin responses (SSR) , electrodiagnostic reflex activities ( F wave, H reflex), and functional capacity in post stroke patients.Methods: Forty hemiplegia/ hemiparalysis patients ( mean age 57,8 ± 10,9 years, 22men 18 women) patients and forty healthy volunteers ( mean age 55,7 ±8,5 years, 18 men, 22 women) included in this study. Seventeen of the patients were in acute period, twenty-three of them were in chronic period.The measurement of SSR was obtained from median and ulnar stimulation from upper and lower extremities bilaterally. The records of F wave were measured by the stimulation of right/left median, ulnar and tibial nerves. H reflex records were done from tibial nerves.To assesment parameters of the functional capacity included Functional Independence Measure (FIM), Rivermead Mobility index (RMİ), Brunnstrom stages and Modify Ashworth Scala (MAS) scores. The results were correlated with electrophysiologic data. Student T test, Mann Whitney U test, chi-square test and pearson correlation analyses were used for statistical analyses.Results: There were no differences in age and gender between patients and volunteers. There were no statistically significant differences in SSR latancy and amplitudes of patients between hemiplegia and non-hemiplegia extremities (p> 0.05).