Vakfıkebir ve yöresi ağızları (Dil özellikleri - metinler - sözlük)
The dialects of Vakfıkebir and its environment (Language features-texts-dictionary)
  1. Tez No: 555308
  2. Yazar: TEMUÇİN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Yapılan bu çalışma, Trabzon ile Vakfıkebir ilçesi ağzını temel almaktadır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan çalışma,“Giriş”,“İnceleme”,“Metinler”,“Sonuç”,“Sözlük”ve“Kaynakça”kısmından oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Vakfıkebir'in tarihi ve coğrafyası konu edinilmiştir.“İnceleme”bölümünü, yöreden derlenen metinler ışığında, Vakfıkebir'in ses ve şekil bilgisinin örnekli ele alınışı oluşturur.“Metinler”bölümünü ise transkripsiyon alfabesiyle yazılmış metinler oluşturur.“Sonuç”bölümünde, elde edilen bilgiler ışığında Vakfıkebir ağzının önemli görülen fonetik ve morfolojik özellikleri belirtilmiştir.“Sözlük”kısmında, derlenen metinlerde geçen ve güncel karşılığının sunulması, çalışmanın anlaşılması yönüyle önem arz eden, yöresel kelimelerin açıklamalarına yer verilmiştir.“Kaynakça”bölümünde ise, yapılan çalışma boyunca yararlanılan kaynakların künyelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is based on the variety of Trabzon and Vakfıkebir district. The study prepared as a master's thesis includes“Introduction”,“Analysing”,“Texts”,“Result”,“Dictionary”and“Bibliography”sections. In the“Introduction”, the history and geography of Vakfıkebir are entreated.“Analysing”section includes the discussion of phonetics and morphology of Vakfıkebir with examples in the light of the texts compiled from the territory. The texts written using the transcription alphabet form“Texts”section. In the“Result”section, the phonetic and morphologic features of Vakfıkebir variety are mentioned in accordance with the data obtained. In the“Dictionary”section, the explanations of the local words which are encountered in the texts compiled and are important in terms of their updated synonyms given and their enabling the study understood take place. In the“Bibliography”section, the references utilized during the study are ranked.