Orta Türkçe dönemi metinlerinde tahmin sıfat fiili
On the text of middle Turkish period estimated participle
- Tez No: 555311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türk dilinin tarihi dönemlerinden günümüz Türkiye Türkçesine kadar işlek olarak kullanılan fiilimsi kategorisine bağlı sıfat fiiller, eklendikleri fiillerin anlamını değiştirmeden bir tamlananın nitelenmesini sağlayan dil bilgisi unsurudur. Sıfat fiiller, Orta Türkçe dönemi metinlerinde gerek alt fonksiyonları gerekse bu fonksiyonları ortaya koyan şekiller bakımından zengin örnekler sunmaktadır. Sıfat fiiller ve alt fonksiyonları Orta Türkçe metinlerinde ayrıntılı olarak incelenmemiştir. Bu durumdan hareketle hazırladığımız bu çalışmamız Giriş, Sıfat Fiil Kategorisi, Orta Türkçe Döneminde Tahmin Sıfat Fiilleri adlı bölümlerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde fiilimsilerin alt kategorilerinden sıfat fiiller ve Orta Türkçe dönemi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Sıfat Fiil Kategorisi adlı bölümde ise sıfat fiillerin ne olduğu, ek sınıflamasındaki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Orta Türkçe Dönemi Metinlerinde Tahmin Sıfat Fiilleri adlı bölümde Orta Türkçe Dönemine ait beş eserden alınan tahmin sıfat fiil içerikli söz dizimi örnekleri fonksiyonlarına ve şekillerine göre düzenlemiştir. Bu şekillerin içinde bulunduğu komşuluk ilişkilerine göre çözümlenmiş halleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Participles, which belong to the frequently used gerundial category of the Turkish language from the historical period to the modern day, are linguistic elements qualifying the verbs they are attached to without changing the meaning. Participles present examples of both the sub functions and the structures revealing these functions in Middle Turkish Period texts. Participles and their sub functions are examined in detail in Middle Turkish texts. This study which is prepared from this point of view includes the chapters of Introduction, Participle Category and On the Text of Middle Turkish Period Estimated Participle. In Introduction chapter a brief information about the Middle Turkish Period and the participles belonging to the sub category of gerundials are given. In the chapter namely Participle Category some information is given about the definition of participles and their place in the appendix classification. Syntactic examples from the five works of Middle Turkish Period showing predicting participles are organized according to their functions and forms in the On the Text of Middle Turkish Period Estimated Participle chapter. The analysis of these forms are recorded acording to their contiguity relation.