Analysis of flow signatures and catchment similarity indices for catchment classification in Yeşilirmak Basin
Yeşilırmak Havzası'nda havza sınıflaması için akım göstergeleri ve havza benzerlik indekslerinin analizi
  1. Tez No: 555422
  2. Yazar: BATUHAN SOYUGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Havza sınıflandırma planları, hidrolojik olarak benzer havza gruplarını fiziksel ve hidro-iklimsel olarak haritalayarak, benzer havza gruplarını sınıflandırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmalar, sayısallaştırılmış belirsizliklerle birlikte, süreç anlayışının geliştirilmesini, bu anlayışın ölçülemeyen havzalara aktarılmasını, model parametrelerinin bölgeselleştirilmesini, dolayısıyla operasyonel uygulamaları ve havza yönetimini geliştirmeyi kolaylaştırmaktadır. Havza sınıflandırması konusunda literatürde birçok çalışma mevcut olmakla birlikte, benzerlik ölçütlerinin nasıl sağlanacağı konusunda genel bir görüş birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, öncelikle havzanın fiziksel (topografi, jeoloji, toprak, arazi kullanımı), iklimsel (yağış, potansiyel evapotranspirasyon, kuraklık indeksi) ve akış, göstergelerini üretmek, Benzeşme Yayılması algoritmasını kullanarak havzaların benzerliklerini ortaya koymak, ardından yine bu havzaları benzerliklerine göre sınıflamak ve daha sonra sonuçları dış kümeleme karşılaştırma indeksleri (Cramer V Testi, Düzeltilmiş Rand İndeksi vb.) ile karşılaştırmaktır. Çalışma alanı meteorolojik ve akım gözlem istasyonlarındaki verilerin kullanılabilirliğine göre seçilmiş olup, Yeşilırmak Havzası'ndaki 31 alt havzayı (6.8 km2 ve 10048.8 km2 arasında değişen) içermektedir. Akımın zamansal dağılımı (mevsimsellik vb.) dahil olmak üzere akım süreklilik eğrisinden elde edilen (toplam su dengesi, düşey akım dağılımı) akım göstergeleri, havza sisteminin bir dizi hidrolojik işlevini ortaya koymaktadır. Elde edilen kümeleme analizi sonuçlarına göre havzaların akım göstergelerini tanımlamada, iklimsel özelliklerin en belirleyici olduğu görülmüştür. İkincil olarak ise havzaların akım göstergelerinin kümeleri ile topoğrafik özelliklerinin kümelerinin benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. İklimsel ve topoğrafik özelliklerin ardından sırasıyla havzaların arazi kullanımı, jeoloji ve toprak özellikleri akım göstergeleri ile benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Catchment classification schemes aim to identify groups of hydrologically similar catchments to enable a mapping between catchment physical characteristics and hydro-climatic conditions with the catchment functioning. This mapping, together with the quantified uncertainties, potentially facilitates improved process understanding, transfer of this understanding to ungauged catchments, model parameter regionalization and hence improve operational applications and watershed management. Although many studies focusing on the topic of catchment classification exist in the literature, there is yet no consensus on the number and type of similarity metrics that should be included in such analysis. The aim of this study is to first carefully derive hydrologically relevant similarity metrics from catchment physical(topography, geology, soil, landcover), climatic (precipitation, evapotranspiration, aridity index) and hydrologic response characteristics (flow signatures), provide a basic framework for catchment classification, utilize Affinity Propagation clustering algorithm to determine the optimal number of groupings based on individual as well as a combination of these similarity metrics then compare results with multiple external clustering validation indices (Cramer's V, Adjusted Rand Index etc.). The study area is comprised of 31 sub-catchments (varying between 6.8 km2 and 10048.8 km2) located in the Yesilirmak Basin, Turkey, where daily streamflow and monthly meteorological variables are available. The metrics that are based on flow signatures summarize a number of behavioral functions of the catchment system including those derived from flow duration curve (overall water balance, vertical redistribution) as well as temporal redistribution of flow (seasonality etc.). Comparison of the clusters obtained from flow signatures, catchment physical properties and climatic properties indicated that the climate properties are the most important descriptors of the flow signatures in the catchments. Secondarily, the topographic descriptors have the second correspondence with the flow signature clusters. After climate and topographic group of descriptors, land cover, geology and soil have the correspondence with the flow signatures, respectively