Küçük ölçekli yapılarda çalışanların iş sağlığı ve güvenliği durumlarının incelenmesi Esenyurt örneği
Investigation of occupational health and safety conditions of workers in small scale bui̇ldi̇ngs: The sample of Esenyurt
- Tez No: 555423
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda iş kazasının artmasına paralel olarak ülkemizde İş Güvenliği eskiye oranla ciddi derecede önem kazanmıştır. Özellikle küçük ölçekli yapılarda iş kazalarının yaygın olması sebepleri arasında: İşverenin İş Güvenliği ve Sağlığını sağlayacak ekipmanları ek maliyet olarak görmesi, projelerin kısa süreli olması ve küçük ölçekli yapılarda yaşanan denetim sıkıntıları, çalışanlardaki bilgi eksikliği yaşanan bu temel problemler arasındadır. Bu çalışmayla birlikte çalışanlarda veya işverende, İSG farkındalığının ne boyutta olduğu, mevzuatlara ne kadar hakim oldukları, iş kazasına veya sağlığına bakış açılarının ne olduğu belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ana yapısını ise özellikle küçük ölçekli yapılardaki çalışanların çalışma esnasındaki mevcut durumun gözlemlenmesi oluşturmaktadır. Bu çalışmada İstanbul ili Esenyurt ilçesinde rastgele belirlenmiş farklı çalışma sahalarında çalışan 239 çalışan üzerinde anket çalışması yapılmıştır. T-testi ve Annova testleri kullanılmıştır. Yapılan analizler kapsamında, eğitim düzeyleri, medeni durumları, çalışma süreleri mesleki değişkenliklere göre çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine bakış açıları değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increase in the work accident in recent years, occupational safety in our country has gained considerable importance compared to the past. Especially among Causes of occupational accidents in small-scale buildings: The main problems of the employer to see the equipment that will provide Occupational Safety and Health as an additional cost, the short duration of the projects and the control difficulties in small-scale structures, and the lack of information in the employees. With this study, it is aimed to determine the extent of the awareness of OHS, how they dominate the legislation, and the points of view of the occupational accident or health. The main structure of the study is the observation of the current situation of the employees in small scale structures. In this study, 239 employees working randomly in different working areas were surveyed in Esenyurt district of Istanbul province. T-test and Anova tests were used. Within the scope of the analyzes, education levels, marital status, working time vary according to occupational health and safety perspective.