Sleeve gastrektomi uygulanan hastalarda enerji harcamasının, hormon düzeylerinin ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of energy expenditure, hormone levels and nutritional status of patients with sleeve gastrectomy
- Tez No: 555542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KÖKSAL, PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Laparoskopik sleeve gastrektomi uygulanan hastalarda enerji harcaması, hormon düzeyleri ve beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla yürütülen bu araştırmaya; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde laparoskopik sleeve gastrektomi geçiren 20 kadın hasta katılmıştır. Hastaların cerrahi öncesinde ve cerrahi sonrası birinci, ikinci ve üçüncü ayda; vücut analizleri yapılmış ve biyokimyasal parametreleri kaydedilmiştir. Bunun yanında, hastaların iştah durumları değerlendirilmiş ve her izlemde üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Hastaların izlem süresince vücut ağırlıkları, beden kütle indeksleri ve vücut yağ yüzdelerinde anlamlı azalma görülmüştür (p0.05). Sonuç olarak, cerrahi sonrası dönemde hastalarda gerçekleşen ağırlık kayıpları ile hormonal değişimler arasında ilişi bulunmamıştır. Plazma ghrelin ve tiroid situmulan hormon düzeylerindeki değişimlerin sleeve gastrektomi sonrası ağırlık kaybı ve metabolik parametrelere etkisinin net olmadığı,bu durumun pek çok fak törden etkilendiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Obezite, Bariatrik Cerrahi, Ghrelin, Sleeve Gastrektomi
Özet (Çeviri)
The research that created by the reason to evaluate hormone level, nutrition status and energy expenditure of patients with laparoscopic sleeve gastrectomy; performed test on 20 female patient who had laparoscopic sleeve gastrectomy operation in the medical faculty of Erciyes University. Body analysis and biochemical parameters of these patient noted before the surgery and after the surgery following months of first, second and third. Beside this, the appetite conditions of these patients evaluated and three days' food consumption records taken within the monitoring process. The percentage of fat in the body, weight, body mass index of the patients decreased significantly (p0.05). Ultimately, there is no detected correlation between weight loss and hormonal changings in the postoperative term. The effect of ghrelin hormone and tiroid situmulan hormone levels on weight changes in post sleeve gastrectomy operation term is not clear, this effected by many factors. Key Words : Obesity, Bariatric Surgery, Ghrelin, Sleeve Gastrectomy