Râbiatü'l-Adeviyye'de (95/714-185/801) Allah aşkı ve rızâ
Love in Allah in Rabia al Adawiya (95/714-185/801)
- Tez No: 555607
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Râbiatü'l-Adeviyye'de (95/714-185/801) Allah Aşkı ve Rızâ”konulu bu çalışmada Râbiatü'l- Adeviyye'nin hayatı, şahsiyeti, ilâhî aşkı, rızâsı ve tasavvufla ilgili görüşleri incelenmiştir. Râbiatü'l-Adeviyye ise hicrî II. asırda Basra'da yaşamış, tasavvufun zühd devrine mensup sûfîlerindendir. Sûfîler hakkında yazılan kitaplarda kadın sûfîlerden bahsedilmektedir. Râbiatü'l-Adeviyye de tasavvuf tarihinde önemli zâhidler arasında yerini almıştır. Râbiatü'l-Adeviyye ilk zâhidlerin sahip olduğu Allah korkusu anlayışından çok Allah sevgisi anlayışını benimsemiştir. Hasan-ı Basrî Allah korkusunun, Râbiatü'l-Adeviyye ise Allah sevgisinin temsilcisi olmuştur. İlâhî aşkı ilk kez dile getiren Râbiatü'l-Adeviyye kendinden sonra gelen sûfîler için örnek teşkil etmiş ve tasavvufa yeni bir anlayış getirmiştir. Râbia ilâhî aşk ve rızâ anlayışını benimsediği için ibâdetlerinde beklentiden uzak durmuştur. Dolayısıyla Râbia, cennet beklentisi içine girmediği gibi cehennem korkusuyla da hareket etmemiştir. Onun ortaya koyduğu düşünce sistemi mutasavvıfların dikkatini çektiği için hayatı üzerinde çalışmalara yer verilmiştir. Ayrıca Batı dünyasında da onun hayatına yer verilmesi önemli bir ayrıntıdır. Bu çalışmada öncelikle Râbiatü'l-Adeviyye'nin İlâhî aşkı ve rızâsı üzerinde durulmuştur. Ayrıca onun zühd hayatıyla ilgili görüşleri hakkında bilgi edinmek de mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study on“Love in Allah in Rabia al Adawiya (95/714-185/801)”, the views of Rabia al Adawiya on her life, personality, divine love, resurrection and mysticism are studied. that Rabia al Adawiya is one of the sufis belonging to the mystical devolution of Basra in hijri century II. Women Sufis are mentioned in books about Sufis. Rabia al Adawiya also took its place among the important evangelists in the history of Sufism. Rabia al Adawiya has adopted the understanding of Allah's love rather than the fear of God that the first Zahid had. Hasan-ı Basrî was the representative of the fear of Allah, Rabia al Adawiya became representative of the love of Allah. Rabia al Adawiya, who mentioned divine love for the first time, set an example for the Sufis who came after her, and brought a new understanding to Sufism. Because Rabia adopted the concept of divine love and consecration, he stayed away from expectation in his worship. Hence, Rabia did not move into the expectation of paradise and did not act in fear of hell. Since his thought system attracted the attention of the sufis, the studies on his life were included. In the Western world, it is an important detail to include in his life. In this study, first of all, it was emphasized on the Divine love and consent of Rabia al Adawiya. In addition that it is possible to learn about his views on the life of zühd.