The effects of synaptic modulation on the vibrotactile responses of somatosensory cortical neurons studied by microinjection, microstimulation and a computational model
Sinaptik modülasyonun beden duyusu kortikal nöronlarının titreşimsel yanıtları üzerindeki etkisinin mikroenjeksiyon, mikrouyarım ve hesaplamalı model ile incelenmesi
- Tez No: 555622
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, sinaptik modülasyonun bedenduyusu kortikal nöronlarının titreşimsel yanıtları üzerindeki etkisini üç yöntem ile inceledik: mikroenjeksiyon, mikrouyarım ve hesaplamalı model. İlk olarak, kılsız deri üzerine uygulanan sinuzoidal titreşimlere (süre: 500ms; frekans: 5, 40, 250 Hz; genlik: 100μm) yanıt veren tekil nöronlardan kayıt aldik. Aksiyon potansiyellerindeki değişimi nöronların çevresine mikroenjeksiyon yöntemiyle verilen suni beyin omurilik sıvısı, bikukulin, AMPA ve NMDA ile inceledik. Tüm ilaçlar, ortalama aksiyon potansiyeli sayılarını (OAPS) ve vektör gücünü(VG) sadece mekanik uyaranın geldiği zaman aralığında arttırmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki nöron aktivitesi üç baskılama faktörü ile şekillenmektedir. Farklı bir deneyde, kortikal kolinerjik girdi merkezi olan basal önbeyin (BO) bölgesini elektriksel olarak uyarırken arka ayak bölgesine ilişkin bedenduyusu korteksindeki tekil nöronlardan (n=87) kayıt aldık. Nöron kayıtlari BO uyarımının (10ms ara ile 50 tane 0.5-ms'lik bipolar darbe (50μA)) olduğu ve olmadığı durumlarda yapılmıştır. BO ak- tivasyonu, VG üzerinde istatistiksel olarak anlamlı kısa ve uzun süreli etki yaratmıştır. Bu etki, sadece 5-Hz'lik mekanik uyaranda gözlemlenmiştir. BO aktivasyonu (nöron tipi ve kortikal katmandan bağımsız) OAPS'de bir değişiklik yaratmamıştır. Kolinerjik aktivasyonun VG üzerindeki uzun süreli etkisi nöron tipine ve kortikal katmana bağlıdır. Son olarak, ilk çalışmada elde edilen deneysel veri kullanılarak bir hesaplamalı model yapılmıştır. Model parametreleri değistirilerek, sinaptik girdilerin etkileri modellenebilir. Sonuç olarak, bu tez çalışması etkinleştirme-baskılama dengesi ve kolinerjik modülasyona bağlı klinik durumları anlamakta yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we studied the effects of synaptic modulation on the vibrotactile responses of somatosensory cortical neurons by three different methods: microinjection, microstimulation and a computational model. First, we recorded single-unit spikes evoked by sinusoidal (duration: 500 ms; frequency: 5, 40, and 250 Hz; amplitude: 100 $\mu$m) stimulation of the glabrous skin. The changes in the responses were studied with microinjection of aCSF (sham), bicuculline, AMPA and NMDA near the isolated neurons in anesthetized rats. All drugs increased average firing rates only during vibrotactile stimulation, and increased entrainment as measured by the vector strength of spike phases. The results suggest that three inhibitory factors shape the spike responses of the neurons. In a different experiment, we electrically stimulated Basal forebrain (BF), the main source of cortical cholinergic inputs, of anesthetized rats while recording single-unit (n=87) spike activity in the hindpaw representation of SI cortex. The vibrotactile responses were measured with and without BF stimulation (0.5-ms bipolar pulses (50 $\mu$A) at 100 Hz for 0.5 s). BF activation had short-term and long-lasting significant effects on entrainment, but being effective only at 5-Hz mechanical stimulation. BF activation did not cause significant main effects (regardless of cell type and layer) on the firing rate measures. Long-lasting effects of cholinergic activation on entrainment are dependent on cell type and layer, probably due to the projection pattern from BF. Lastly, a preliminary computational model was generated mimicking the vibrotactile responses observed in the first experiment. By changing the model parameters, the effects of synaptic inputs can be simulated. Overall, this thesis may help to understand clinical conditions regarding excitation-inhibition balance and cholinergic modulation.