Assessment of the impacts of hyperlipidemia on brain and modulation of perk pathway against hyperlipidemia-induced synaptic impairment on hippocampus
Hiperlipideminin beyin üzerine etkilerinin ve perk yolağı modulasyonunun hipokampüste görülen hiperlipidemi kaynaklı sinaptik bozukluğa etkisinin araştırılması
- Tez No: 571417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK, PROF. DR. MICHELLE ADAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hiperlipidemi genellikle dolaşımdaki kolesterol seviyesinin yükselmesi ile karakterize edilir ve sıklıkla nöronal fonksiyon bozukluğuna ve nörodejenerasyona neden olur. Hiperlipidemi; enflamasyona ve sinaptik hasarlara neden olarak hipokampüste ve beynin diğer bölgelerinde sinaptik proteinlerin azalmasına ve nöron kayıplarına yol açarak bilişsel azalmaya neden olmaktadır. Protein translasyonundaki ve hücre kaderinin belirlenmesindeki rolünden dolayı, Endoplazmik Retikulum (ER) stresinin PKR benzeri endoplazmik retikulum kinaz (PERK) kolunun, hiperlipidemi kaynaklı nörodejenerasyonda rol oynaması muhtemeldir. Bu nedenle, PERK yolağının inhibe edilmesi hiperlipideminin olumsuz etkilerine karşı nöroprotektif bir etki sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın ilk yarısında; korteks ve hipokampüste hiperlipideminin neden olduğu enflamasyon ve sinaptik değişiklikler ve PERK yolağının bu değişiklerdeki rolü araştırıldı. Çalışmanın ikinci yarısında; Sephin1 kullanılarak, PERK yolağı modülasyonunun, hipokampüste hiperlipidemi kaynaklı sinaptik bozukluk üzerine etkisi değerlendirildi. Sonuçlarımız, hiperlipideminin korteksin stres durumunu arttırarak ve sinaptik protein düzeylerini azaltarak, potansiyel olarak sinaptik bozukluğa neden olduğunu göstermektedir. Kortekste azalan sinaptik protein seviyeleri, astroglioz ve pro-enflamatuar sitokin artışı ile birlikte gözlemlenmiştir. Korteksin aksine, hipokampüste astroglioz düzeyinde belirgin bir artış gözlemlense de, hipokampüs stres durumunun hiperlipideminin erken etkilerinden etkilenmediği görülmüştür. Astroglioz seviyesindeki artış, hipokampüste hiperlipidemin erken etkilerine karşı nöroprotektif bir aktivite sağlamış olabilir. Bu potansiyel koruma mekanizmasının aktive edilmesinin nedeni, hipokampüsün nörojenezdeki önemli rolü olabilir. Sephin1'in hipokampüste görülen hiperlipidemi kaynaklı sinaptik protein kaybını önlemek için etkili bir terapötik yaklaşım olmadığı görülmüştür, olası sebep stres yanıtının hipokampüste henüz indüklenmemesi olabilir.
Özet (Çeviri)
Hyperlipidemia is characterized by elevated total cholesterol levels in the circulation, and it is often associated with co-occurrence of neuronal dysfunction and subsequent neurodegeneration. Hyperlipidemia-induced inflammation, synaptic damage and neuronal loss in hippocampus as well as in other regions of the brain consequently leads to cognitive decline. Due to its role in protein translation and cell fate determination, PKR-like endoplasmic reticulum kinase (PERK) arm of the Endoplasmic Reticulum (ER) stress is likely to be involved in hyperlipidemia-induced neurodegeneration. Therefore, attenuation of PERK pathway would provide a neuroprotective effect against the negative effects of hyperlipidemia. The first half of the study was aimed to examine hyperlipidemia-induced inflammatory and synaptic changes in the cortex and hippocampus and the involvement of PERK pathway in hyperlipidemia-induced changes. The second half of the study was aimed to assess the impacts of PERK pathway modulation using Sephin1 on hyperlipidemia-induced synaptic impairment in hippocampus. Our results showed that hyperlipidemia elevated the stress status of the cortex and potentially impaired synaptic integrity by decreasing synaptic protein levels. In the cortex, decreased synaptic protein levels coincided with elevated astrogliosis and pro-inflammatory cytokine levels. Unlike cortex, hippocampus was not affected by the early effects of hyperlipidemia even though astrogliosis level was markedly increased. Increased astrogliosis may provide a neuroprotective activity against the early effects of hyperlipidemia in hippocampus due to its privileged involvement in neurogenesis. Sephin1 was not an effective therapeutic approach to prevent hyperlipidemia-induced synaptic protein loss seen in hippocampus since stress response was not yet triggered in hippocampus.