Çocukluk dönemi mutluluk anıları ile kendini toparlama gücünün çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The examination of relationship between the early memories of warmth and resilience in terms of various variables
  1. Tez No: 555649
  2. Yazar: TAYYİBE YAMAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE İREM ÖZTEKE KOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocukluk dönemi mutluluk anıları ile kendini toparlama gücünün çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Bu değişkenler cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve medeni durumdur. Araştırmanın çalışma grubunu 20 yaş ve üzeri 614 yetişkin birey oluşturmuştur. Katılımcılara öncelikle“Risk Faktörlerinin Belirleme Listesi”uygulanmıştır. Araştırmada çocukluk dönemi mutluluk anılarını belirlemek amacıyla“Çocukluk Dönemi Mutluluk/Huzur Anıları Ölçeği”, kendini toparlama gücü düzeyini belirlemek amacıyla“Kendini Toparlama Gücü Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerine ilişkin bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Verilerin analizinde, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon yöntemleri kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonucu elde edilen F değerinin anlamlı bulunduğu durumlarda farkın kaynağını saptamak amacıyla tukey HSD uygulanmıştır. Veriler .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yetişkin bireylerin kendini toparlama gücü cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Yetişkin bireylerin çocukluk dönemi mutluluk anıları medeni durum, cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Yetişkin bireylerin kendini toparlama gücü düzeylerinin medeni durum, yaş ve eğitim durumuna göre anlamlı şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Elde edilen araştırma bulgularına göre evli katılımcıların kendini toparlama gücü düzeylerinin bekar katılımcılara göre anlamlı düzeyde yüksektir. 41 ve üzeri yaş grubundaki katılımcıların kendini toparlama gücü düzeyleri 20-25; 26-30 ve 31-35 yaş grubundaki katılımcılara göre anlamlı düzeyde yüksektir. Lisansüstü mezunu grubundaki katılımcıların kendini toparlama gücü düzeyleri lisans mezunu grubundaki katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksektir. Ayrıca çocukluk dönemi mutluluk anıları ile kendini toparlama gücü arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğunu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür eşliğinde tartışılmış ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine resilience with early memories of warmth in terms of various variables. These variables are gender, age, educational level and marital status. The study group consisted of 614 adults aged 20 years and older. Firstly,“The List of Determining Risk Factors”was applied to the participants. In the study,“Personal Information Form”,“Early Memories of Warmth and Safeness Scale”and“Resilience Scale”was used. In the analysis of the data, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and correlation methods were used. Resilience levels of adult individuals with traumatic experiences were found to differ significantly according to marital status, age and educational status. According to the research findings, the level of resilience of married participants is significantly higher than single participants. According to the findings of the study, the level of resilience of the participants in the 41 and over age group was significantly higher than the participants in the 20-25 age group. Resilience levels of the 41 and over age group were significantly higher than the participants in the 26-30 age group. Resilience levels of the 41 and over age group were significantly higher than the participants in the 31-35 age group. According to the research findings, resilience level of the participants in the master and doctoral graduate group was significantly higher than the participants in the universty group. In addition, there was a positive and significant relationship between Early Memories of Warmth and resilience.