Kırşehir ili ceviz bahçelerinden izole edilen entomopatojenik fungusların karakterizasyonu ve Cydia pomonella (L.) (Lepidoptera:Tortricidae)'ya karşı patojenite testleri
Isolation and characterization of entomopathogenic fungi from walnut fields in Kırşehir and their pathogenicity against the codling moth Cydia pomonella (L.) (Lepidoptera: Tortricidae)
- Tez No: 555660
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Entomopatojenik funguslar (EPF'lar) zararlı böcek popülasyonlarını düzenlemede önemli bir rol oynarlar ve bu fungusların içirisinde, Beauveria ve Metarhizium spp. cinsi ticari olarak en önemli olan türleri içermektedir. Bu çalışmanın amacı, Kırşehir ili ve çevresinde bulunan ceviz bahçelerinden Beauveria ve Metarhizium cinslerina ait türlerin çeşitliliğini, dağılımı ve Cydia pomonella (L.) (Lepidoptera: Tortricidae)'ya karşı virülanslarını belirlemektir. Bunun için, Kırşehir ili ve çevresinde bulunan ceviz bahçelerinden 90 toprak örneği toplanmıştır. Seçiçi besiyeri kullanılarak Beauveria spp. ve Metarhizium spp. izolatları izole edildi. Toprak örneklerinde 40 adet fungus izolasyonu sağlanmış ve bu funguslar morfolojik ve moleküler (bloc ve β-tubulin sekansları) özelliklerine göre karakterize edilmiştir. Ayrıca seçilen sekiz EPF, laboratuvar koşullarında C. pomonella larvalarına karşı test edilmiştir. Fungus izolatlarının moleküler karakterizasyonuna göre izolatlar, Beauveria pseudobassiana (15), B. bassiana (12), Metarhizium robertsii (10) ve M. brunneum (3) olarak tanımlanmıştır. M. brunneum ELA-38 izolatı, 1 × 108 spor/ml konsantrasyonundaki doz uygulamasından sonra iki hafta içinde % 83 ölüme neden olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmadan elde edilen bazı EPF'ların C. pomonella'nın gelecekteki biyolojik mücadele programlarında yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic fungi (EPFs) play an important role for regulating insect pest populations and these fungi, Beauveria and Metarhizium spp. genera include species that are the most commercially important. The aim of this study was to determine the diversity and distribution of Beauveria and Metarhizium spp. in walnut fields of Kırşehir, Turkey, and to evaluate their pathogenicity against Cydia pomonella (L.) (Lepidoptera: Tortricidae). To perform this, 90 soil samples were collected from walnut fields in the vicinityof Kırşehir and its surroundings. Beauveria spp. and Metarhizium spp. were isolated from these soils, using selective media. The isolated 40 fungi were obtained and characterized based on their morphological and molecular characteristics (Bloc and β-tubulin gene sequences). Also, eight selected fungi were tested against C. pomonella larvae under laboratory conditions. Based on morphological and molecular characterications, the fungal isolates were identified as Beauveria pseudobassiana (15), B. bassiana (12), Metarhizium robertsii (10), and M. brunneum (3). M. brunneum ELA-38 caused 83% mortality within 2 weeks after application of 1 × 108 conidia/ml. Consequently, some of fungi obtained from this work might be beneficial in the future biological control programs of C. pomonella.