Bitkisel atık yağ katkısının sbs modifiyelibitümün fiziksel ve reolojik özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vegetable waste oil additives onphysical and reological characteristics of sbs modifiedbitumen
  1. Tez No: 555689
  2. Yazar: ERMAN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, Bitkisel Atık Yağ, Stiren-Butadien-Stiren (SBS) modifiyeli bitüme katkı maddesi olarak farklı oranlarda katılarak bitümün fiziksel ve reolojik özellikleri üzerindeki etkisi laboratuvar ortamında geleneksel ve Superpave kapsamındaki deneylerle araştırılmıştır. Deneysel çalışmada, %5 oranında SBS modifiyeli bitüme bitüm ağırlığının %1, %3, %5, %7, %9 oranlarında Bitkisel Atık Yağ katkısı eklenerek numuneler üretilmiştir. Modifiyeli bitüm numuneleri üzerinde Penetrasyon, Yumuşama Noktası, Düktilite, Nicholson Soyulma, Trikloretilende Çözünürlük, Özgül Ağırlık, Dönel Viskozimetre (RV), Dinamik Kesme Reometresi (DSR), Dönel İnce Film Halinde Isıtma (RTFOT) ve Basınçlı Yaşlandırma Kabini (PAV) deneyleri yapılmıştır. Bitkisel Atık Yağ katkısının, bitümün işlenebilirliğini, yaşlanma direncini ve soyulma direncini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, Bitkisel Atık Yağ katkısının, asfalt karışımların üretiminde kolaylık sağlayacağı, karıştırma ve sıkıştırmada enerji tasarrufuna olanak sağlayabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Diğer yandan, Bitkisel Atık Yağ katkısının, araştırılan katkı oranlarında, katkı oranının artmasıyla birlikte bitümün tekerlek izi performansının düşmesine ve sıcaklık hassasiyetinin artmasına neden olduğu da ulaşılan diğer sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new bitumen was produced by adding different amounts of vegetable waste oil as additive to Styrene-Butadiene-Styrene (SBS) modified bitumen. The effect of the vegetable waste oil on the physical and rheological properties of SBS modified bitumens were investigated in the laboratory by using traditional and superpave methods. In the experimental study, vegetable waste oil was added to 5% SBS modified bitumen at 1%, 3%, 5%, 7%, 9% by weight. Penetration, Softening Point, Ductility, Nicholson stripping, Trichlorethylene Solubility, Specific Gravity, Rotational Viscometer (RV), Dynamic Shear Rheometer (DSR), Rolling Thin Film Oven Test (RTFOT) and Pressure Aging Vessel (PAV) experiments were performed on modified bitumen samples. It has been observed that the vegetable waste oil additive improved the workability of bitumen, aging resistance and stripping resistance. In this context, it has been concluded that the vegetable waste oil additive will be able to provide convenience in the production of asphalt mixtures and may provide energy saving in mixing and compacting. On the other hand, it is also concluded that the contribution of the vegetable waste oil has led to decrease in rutting performance and increases temperature sensibility of bitumen as ratio of vegetable waste oil increased.