Geochemical modeling of CO2-water-rock interaction inindonesian geothermal fields for a possible futurecarbon capture and storage project
Olası bir karbon yakalama ve depolama projesi içinendonezya jeotermal sahalarında CO2-su-kayaçetkileşiminin jeokimyasal modellemesi
  1. Tez No: 555690
  2. Yazar: GAGAS PAMBUDI UTOMO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TÜRKAN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Dünya atmosferindeki CO2 derişiminin antropojenik kaynaklı emisyonlar sonucu yükselmesi küresel ısınma ve iklim değişikliği sorununun başlıca nedenidir. Karbon Yakalama ve Depolama (CCS), bu tür emisyonların azaltılmasında etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. CCS, jeotermal rezervuarlar dahil çeşitli jeolojik oluşumlarda gerçekleştirilebilir. Bu çalışma, Endonezyada bulunan Ungaran, Baturaden, Dieng ve Awibengkok jeotermal sahalarında olası bir CCS projesi için, CO2-su-kayaç etkileşiminin jeokimyasal modellemesine ilişkindir. Modelleme, PHREEQC programı ve anaakım dergilerde yayınlanan veriler kullanılarak CO2'in jeotermal rezervuarlarda kayaç ve su kimyasına etkisini incelemeye yöneliktir ve sabit basınç ve sıcaklıkta tek kademeli bir CO2 enjeksiyonunu baz almaktadır. Çalışma, denge ve kinetik modellemeye dayanmaktadır. Denge modellemesi şunları ortaya koymaktadır: 1) karbonat oluşumu yoluyla mineral kapanlanması potansiyeli, 2) Ungaran ve Baturraden sahalarında pH artışı, 3) Dieng ve Awibengkok sahalarında pH düşüşü ve 4) Ungaran dışındaki tüm sahalarda porozite azalması. Kinetik modelleme, çözünürlük kapanlanmasının CO2 enjeksiyonundan hemen sonra gerçekleştiğini ve ardından, çözünmüş CO2 derişimindeki düşüşün işaret ettiği üzere, kısmen veya tümüyle mineral kapanlanması tarafından takip edildiğini göstermektedir. Modelleme yeni karbonatların oluşumunu içeren reaksiyonları şu şekilde tanımlamaktadır: i) Ungaran sahasında anortit çözünümü ile kalsit oluşumu, ii) Baturraden ve Dieng sahalarında diyopsit çözünümü ile dolomit oluşumu ve iii) Awibengkok sahasında kalsit ve dolomit çözünümü ile manyezit oluşumu. Denge durumuna, Ungaran ve Baturraden sahalarında 10 yıl, Dieng sahasında 10 saat ve Awibengkok sahasında da 10000 yılda ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of CO2 concentration in Earth's atmosphere from anthropogenic emissions is the main cause of global warming and climate change. Carbon Capture and Storage (CCS) is considered as an effective method to reduce such emission. CCS can be performed in various sites including geothermal reservoirs. This study is concerned with geochemical modeling of CO2-water-rock interaction for a possible future CCS project in Indonesian geothermal fields, namely Ungaran, Baturaden, Dieng and Awibengkok. The modeling is performed using PHREEQC program and the data published in mainstream journals, and attempts to examine the effect of CO2 injection on the rock and water composition of the geothermal reservoirs. Modeling assumes a single stage CO2 injection at constant pressure and temperature. The study consists of equilibrium and kinetic modeling. Equilibrium modeling reveal: 1) potential for mineral trapping via the formation of carbonates, 2) increasing pH in Ungaran and Baturraden, 3) decreasing pH in Dieng and Awibengkok and 4) decreasing porosity for all fields except Ungaran. Kinetic modeling suggests that solubility trapping existed immediately after CO2 injection and is followed by complete or partial replacement of mineral trapping as suggested by the drop in dissolved CO2 concentration. The modeling identified reactions involving the formation of new carbonates: i) anorthite dissolution to calcite in Ungaran, ii) diopside dissolution to dolomite in Baturraden and Dieng and iii) calcite dissolution and dolomite dissolution to magnesite in Awibengkok. Equilibrium state is reached in 10 years for Ungaran and Baturraden, 10 hours for Dieng and 10000 years for Awibengkok.