Ratlarda deneysel olarak oluşturulan herpetik stromal keratit tedavisinde topikal takrolimus'un etkinliği
Evaluation of effect of topical tacrolimus treatment on experimental herpetic stromal keratitis in a rat model
- Tez No: 555802
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Deneysel herpetik stromal keratit oluşturulan sıçan modellerinde tacrolimus pomadın herpetik stromal keratit üzerindeki etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Winter cinsi sıçanların korneaları herpes simpleks tip 1 ile infekte edildi. inokülasyondan sonraki 14. günde herpetik stromal keratit siddeti klinik olarak sınıflandırıldı. Herpetik Stromal Keratit (HSK) gelişen sıçanlar uygulanan topikal tedavilere göre 4 gruba ayrıldı: grup 1 (kontrol grubuna) sadece antiviral krem tedavisi verildi, grup 2 (kortikosteroid grubuna) antiviral krem ve %1 prednisolon asetat tedavisi verildi, grup 3'e %0,03'lük tarrolimus tedavisi verildi, grup 4'e %0,1'lik tacrolimus tedavisi verildi. her grubun ortalama herpetik stromal keratit siddetinin benzer olmasına dikkat edildi.Tedavi protokollerinin başlangıcından 14 gün sonra HSK şiddeti klinik olarak sınıflandırıldı.Sonrasında tedavinin ilk günündeki HSK siddeti ile karşılaştırıldı. Tedavi başlangıcından 14 gün sonra inflamatuvar hücrelerin infiltrasyonu immunohistokimyasal analizlerle değerlendirildi.Tedavinin başlangıcından 14 gün sonra CD4, CD8 ve CD3 hücreler flowsitometrik analizlerle değerlendirildi. Bulgular: Tedavinin 14.gününde grup 2, grup 3 ve grup 4'te korneal vaskülerizasyon bakımından anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Kendi aralarında anlamlı bir farka rastlanmamasına rağmen grup 2, grup 3 ve grup 4'te kontrol grubu ile karşılaştırıldığında korneal vaskülarizasyon düzeyinde anlamlı bir azalma görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To study the effect of tacrolimus ointment on herpetic stromal keratitis (HSK) in a rat model. Methods: The corneas of winster rats were infected with herpes simplex type 1 virus. The severity of stromal keratitis graded clinically at 14 days after inoculation. The rats which developed HSK were divided into 4 groups according to topical treatment methods; group 1 topical antiviral treatment (control), group 2 (steroid group) topical antiviral and 1% prednisolone acetate, group 3 topical antiviral and 0.03% tacrolimus ointment, and group 4 topical antiviral plus 0.1% tacrolimus ointment. Each group had a similar HSK severity. 14 days of treatment, the severity levels of HSK were scored and compared with the levels before the treatment. The expression of CD3, CD4, and CD8 was evaluated by flow cytometry. The development of the disease was evaluated clinically and histologically. Results: On day 14 after treatment, there were no significant differences in mean severity scores of corneal vascularization between group 2, group 3 and group 4.