Rönesans'tan Barok'a resimde anatomi estetiği
Anatomy aesthetics in painting from renaissance to Baroque
  1. Tez No: 556017
  2. Yazar: EMRAH EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KIYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
15. yüzyıla değin Avrupa'da Ortaçağ'ın sembolik dünya görünüşü egemendir. Soyut, tartışmaya kapalı bir düşünce vardır. Bu durum, sanata da yansımıştır. Rönesans ile başlayan aydınlanma, bilimsel araştırmaların da ışığında hümanist dünya görüşleri benimsenmeye başlanmıştır. Bu zaman diliminde bilimin ve sanatın merkezine insan konumlandırılmıştır. Doğa ve insan anatomisi üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar resim sanatını da beslemiştir ve sanat ile bilimi iç içe sokmuştur. Resimleri daha estetik hale getirmek için Rönesans Döneminde kabul gören doğanın sunduğu idealliği betimleme görüşü zamanla“bulunması gereken her şey bulundu”düşüncesiyle terk edilmiş ve anatomi üzerinden bir sanat estetiği arayışına girilmiştir. Bu arayış resim sanatını bilimden koparıp sanatsal estetiği doğurmuştur. Anatomi betimlemelerinde üslup farklılıkları meydana gelmiştir.“Rönesans'tan Barok'a Resimde Anatomi Estetiği”isimli tez çalışmasında amaç resim sanatında estetik anlayışının anatomi üzerinden nasıl şekillendiğini ve geliştiğini araştırmaktır. Eser-metin çalışmasında dönemler incelenmiş, bu dönemlerde resme ve estetiğe olan düşüncelerin anatomi bağlamında resim sanatına nasıl yansıdığı eser analizi yapılarak incelenmiştir. Sonraki bölümde, anatomi üzerinden resim estetiği geliştirme kaygısında olan eserler ve sanatçıların incelendiği genel değerlendirme metnine yer verilmiştir ve literatür taraması yapılmıştır. Sanatçıların eserlerindeki figürlerinin estetik olgularla ilişkisi tarihsel bilgiler ışığında incelenmiş, insan anatomisini estetik açıdan ele alma biçimleri ve resim estetiği yaratma kaygıları hakkında genel ve dönemsel inceleme yapılmıştır. Rönesans ile Barok Dönemi arasında resim sanatında estetik anlayışın anatomi üzerinden nasıl şekillendiği ve geliştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Until the 15th century, the symbolic world appearance of the Middle Ages was dominant in Europe. There is an abstract and undisputed thought. This situation is reflected in the art. Enlightenment started with the Renaissance and humanist world views were adopted in the light of scientific research. In this time period, human is positioned at the center of science and art. Scientific research on nature and human anatomy supported the art of painting. During the Renaissance, the idea of finding everything found was dominant, and anatomy and art aesthetics were sought. This quest separated the art of painting from science and gave birth to artistic aesthetics. There were stylistic differences in the definition of anatomy. Anatomy Aesthetics from Renaissance to Baroque in this thesis, how aesthetic understanding in painting is shaped and developed by anatomy is examined. In the work-text study, the periods were examined and the reflections of the thoughts on art and aesthetics to the art of painting in the context of anatomy were examined by analyzing the work. In the next section, the general evaluation text which examines the works and artists who are concerned about developing aesthetics of painting through anatomy is given and literature review is done. The relationship between the figures in the works of the artists and the aesthetic phenomena was examined in the light of historical information. In this period, it was determined how aesthetic understanding was shaped and developed with anatomy.