1980'den günümüze Türkiye'de grevin hukuki düzenlenişi
Judicial regulation of strike in Turkey from 1980 to today
- Tez No: 556016
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Grev, kapitalizmin tarihi boyunca siyasal iktidarlar tarafından daima engellenmeye ve sınırlandırılmaya çalışılmıştır. Öte yandan İkinci Dünya Savaşı'nın ardından gelen yaklaşık otuz yıllık dönemde grev; toplu pazarlık ve sendikalar ile birlikte birikim rejimini istikrara kavuşturan bir kurum olarak işlev kazanmış, bu bağlamda grev hakkı da anayasal düzeyde tanınmıştır. Neoliberal dönemde ise anılan kurumlar ve örgütler küresel ölçekte yeniden bir tasfiyeye tâbi tutulmuştur. Türkiye'de de neoliberal politikaların uygulanmaya başlandığı 1980'den bu yana benzer bir dönüşüm yaşanmaktadır. Bu tezde söz konusu dönüşümü mümkün kılan toplumsal düzenleme süreci içinde hukuk alanının yeri sorgulanmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'de neoliberal dönemde hukuki düzenlemenin dönüşümü; yapısal biçimlerde gözlemlenen dönüşümle bağlantısı içinde anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of capitalism, the strike has always been tried to be prevented and limited by political powers. On the other hand, in the period that lasted for almost thirty years after the Second World War; with collective bargaining and trade unions, the strike has functioned as an institution that stabilizes the accumulation regime and the right to strike has been recognized at the constitutional level. In the neoliberal period, these institutions and organizations were subjected to elimination again on a global scale. There has been also a similar transformation in Turkey, since 1980 when neoliberal policies started to implement. In this thesis, the place of law within the social regulation process that makes this transformation possible is questioned. In this context, the transformation of the legal regulations in the neoliberal era in Turkey; it is tried to be interpreted in connection with the transformation observed in structural forms.