483 numaralı Tapu Tahrir Defterine göre Tekfurgölü kazası
According to the Tapu Tahrir Book number 483 Tekfurgölü kazası
  1. Tez No: 556073
  2. Yazar: ESRA NOĞAY BAYMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Osmanlı Devleti, kuruluşundan kısa bir süre sonra Rumeli'ye geçerek Balkanlarda fütuhata başlamış ve uzun bir sürecin sonunda Balkanları hakimiyeti altına almıştır. Bu süreçte fethedilen yerlerden birisi de Dobruca Bölgesi'nde yer alan Tekfurgölü'dür. XV. yüzyılın ilk yarısında ele geçirilen Tekfurgölü, XVI. yüzyılda Tekfurgölü Kazası'nın kurulmasıyla bir idari merkez haline gelmiştir. Bu çalışmada Tekfurgölü Kazası'nın XVI. yüzyıldaki idari, demografik ve iktisadi durumu ele alınmıştır. Çalışmanın temelini Başbakanlık Osmanlı Arşiv'inde bulunan 483 Numaralı Silistre Livası Mufassal Tapu Tahrir Defteri'nde yer alan Tekfurgölü Kazası'na ait demografik ve ekonomik veriler oluşturmaktadır. Bu veriler, yine Başbakanlık Osmanlı Arşiv'inde çeşitli tasniflerde bulunan defterlerdeki bilgilerle desteklenmiştir. Buna ilaveten seyyahların yazmış oldukları eserlerde Tekfurgölü Kazası'na ilişkin arşiv kayıtlarında bulunmayan bilgilere rastlanılmıştır. Bu yüzden yapılan çalışma için seyahatnameler arşiv materyalleri kadar önem arz etmiştir. Son olarak, arşiv materyalleri ve seyahatnamelerdeki bilgilerin yorumlanmasında konuyla alakalı tetkik eserlere başvurulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda Tekfurgölü kırsalının Osmanlı Devleti egemenliğine girdikten sonra tamamen Türkleştiği ve mamur bir hale geldiği tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bir diğer sonuç kırsal yerleşiminin yaygınlığına bağlı olarak ekonominin temelinde tarımsal faaliyetlerin yer almasıdır. Bu noktada daha çok şehirlerde görülen sınai ve ticari faaliyetlerinin kaza ekonomisinde çok fazla yer edinmediği görülmüştür. Kelimeler Tekfurgölü, Dobruca Bölgesi, Silistre, Tapu Tahrir, Sosyal-İktisadi Hayat
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire, shortly after its foundation, crossed to Rumeli and began to conquer Balkans and after a long period of time took control of Balkans. One of the places conquered in this time period is Tekfurgölü which is located in the Dobrudja region. Tekfurgölü which was conquered in the first half of XVth century, became an administrative center with the establishment of Tekfurgölü sub-district in XVIth century. In this study, administrative, demographic and economic situation of Tekfurgölü sub-district in XVIth century has been discussed.The study is based on the demographic and economic data of the Tekfurgölü District in the Mufassal Tapu Tahrir Book, which is located in the Ottoman Archive of the Prime Ministry with the number 483. These data are also supported by the information in the books in various classifications in the Ottoman Archive of the Prime Ministry. In addition to this, there is information found in the works written by the travelers which dosen't exist in the archive records of the Tekfurgölü sub-district. For this reason, travel books are seen as important as archival materials. Finally, in the interpretation of the information in archival materials and travelogues, the relevant works have been consulted. As a result of the study, it has been determined that the Tekfurgölü countryside became completely Turkish after it entered the sovereignty of the Ottoman State. Another result of the study is that agricultural activities take place on the basis of the economy due to the prevalence of rural settlement. At this point, it was seen that industrial and commercial activities which are seen more in cities, do not get much place in the sub-district economy. KEY WORDS Tekfurgölü, Dobrudja, Silistre, Tapu Tahrir, Social and Economic Life