İnovasyon ve yaratıcılığın kurumların rekabetçilik düzeyi üzerindeki etkisi
The effect of innovation and creativity on sustainable competitiveness of corporations
  1. Tez No: 556138
  2. Yazar: MERT BUDAK SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; inovasyon ve yaratıcılık kavramları incelenmekte, bu kavramların işletmeler açısından önemi ve yaratmış olduğu sonuçlar ele alınmaktadır. İşletmeler açısından inovasyon ve yaratıcılık sürdürülebilir rekabette ve işletmelerin hayatta kalmasında son derece etkilidir. İşletmelerin temel amaçları ele alındığında karlılık, verimlilik, etkililik ve etkinlik gibi sonuçların yanı sıra ve bu sonuçlarla ilişkili olan sürdürülebilir rekabetçilik büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmada işletmelerin geleceği için önem taşıyan inovasyon ve yaratıcılık kavramları işletmelerin sürdürülebilir rekabetçiliği üzerindeki olumlu etkisi açısından tartışılmakta ve bu tartışma literatür incelemesi ışığında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; The concepts of innovation and creativity are examined, the importance of these concepts and their results that are related with sustainable competition are discussed. In terms of enterprises, innovation and creativity are highly effective in sustainable competition and survival of enterprises. Considering the main objectives of businesses; profitability, efficiency, and effectiveness as well as sustainable competitiveness related to these results are carrying a great importance. In this study, the concepts of innovation and creativity, which are important for the future of the enterprises, are discussed in terms of the positive impact of the enterprises on their sustainable competitiveness and this discussion is presented in the light of a comprehensive literature review.