Türkı̇ye'de dı̇jı̇tal dönüşümün gazetecı̇lı̇k örgütlenmesı̇ ve pratı̇klerı̇ne yansıması: Hürriyet ve medyascope örneklerı̇
Reflections on journalism practices and organization of digital transformation in Turkey: Hürriyet and medyascope sample cases
- Tez No: 556152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜN GÜVENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, dijital teknolojilerin gazetecilik pratiklerini ve örgütlenmesini nasıl etkilediği ele alınmıştır. Birinci bölümde, gazetecilik kuramları çerçevesinde liberal-çoğulcu ve eleştirel yaklaşımlar incelenmiştir. Gazeteciliğin güçlü ve sınırlı etkilerinin yanı sıra ideolojik işlevlerini inceleyen bazı kuram ve teoriler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, bilişim alanında ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin neler olduğu ele alınmıştır. Bu teknolojilerin medyayı nasıl etkilediği ve ortaya çıkan yeni medyanın özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, dijital teknolojilerin gazetecilik pratiklerinde ve örgütlenmesinde ortaya çıkardığı değişim ele alınmıştır. Dijital gelişmelerle birlikte gazetecilikte ortaya çıkan yeni çalışma şekilleri ve haber üretim süreçlerinde yaşanan dönüşüm incelenmiştir. Dördüncü bölümde, dijital dönüşümden sonra ortaya çıkan reklam endüstrisinin yeni ekonomik dinamikleri ve yeni gelir modelleri üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, Türkiye'de dijital dönüşümün gazetecilik pratiklerine ve örgütlenmesine yansıması Hürriyet ve Medyascope örneklemleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, how digital technologies affect journalistic practices and organization is discussed. In the first part, liberal-pluralist and critical approaches within the framework of journalism theories are examined. Some theories that examine the ideological functions of journalism as well as their strong and limited effects are emphasized. In the second part, the technological developments in the field of informatics are discussed. It is tried to explain how these technologies affect the media and the characteristics of the new media. In the third chapter, the changes that digital technologies have created in journalistic practices and organization are discussed. With the digital developments, new working methods in journalism and the transformation of news production processes are examined. In the fourth chapter, the new economic dynamics and new revenue models of the advertising industry that emerged after digital transformation are emphasized. In the fifth chapter, reflections on journalism practices and organization of digital transformation in Turkey were examined over Hurriyet and Medyascope sample cases.