Tarihi ticaret rotalarının alternatif turizm faaliyetleri kapsamında turistik değerlere dönüştürülmesi: Kral Yolu-Frig vadisine yönelik bir öneri
Converting ancient trade routes in scope of the alternative tourism activities to the touristic values: A suggestion intending to the royal road and the highland phyrigia region
  1. Tez No: 556159
  2. Yazar: ALP YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA TÖRE BAŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, İşletme, Geography, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünyada meydana gelen sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmeler turizmin ve turist taleplerinin değişmesine neden olmuştur. Zaman içerisinde kitle turizminin geleneksel ögelerinin turistlerin beklenti ve beğenilerini karşılamaması ve taleplerine uygun seçenek sunamaması; turistlerikendi hobi ve beklentilerine uygun alternatif turizm türlerine yöneltmektedir. Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illeriarasında bulunan Dağlık Frigya Bölgesinin ve bölgeden geçen önemli tarihi ticaret rotalarından biri olan Kral Yolunun, alternatif turizm türlerinin gerçekleştirilebilmesi için potansiyeli olan bir alan olduğu düşünülmektedir. Çalışmada alternatif turizm ve türleriincelendikten sonra antik ticaret rotalarının kapsamı, özellikleri ve durumlarıaraştırılmıştır. Ardından Dağlık Frigya Bölgesinin fiziki, coğrafi, kültürel ve turistik yönleri ele alınmıştır. Çalışmada, Dağlık Frigya Bölgesi ve Kral Yolu'nun potansiyel çekicilik unsurlarının turistik değerlere dönüştürülmesine yönelik öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve bulgular kısmında Dağlık Frigya Bölgesi ve Kral Yolu hakkında nitel araştırma yöntemi türlerinden gözlem ve mülakat teknikleriyle veriler toplanmıştır. Veriler toplanırken paydaş teorisine göre bölgenin ilgili paydaşları belirlenmiş ve elde edilen veriler stratejik planlama dikkate alınarak analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak stratejik planlama sürecine göre durum analizi ve S.W.O.T. analizi kullanılmıştır.Değerlendirmeler sonucunda bölgenin altyapı, üstyapı ve envanter çalışmalarında eksiklikler olduğu ve bu eksikliklerin bölgenin turistik destinasyon olmasını engellediği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonucunda Dağlık Frigya Bölgesi'nin turistik değere dönüştürülmesine yönelik model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social, cultural and technological developments in the world have changed tourism and tourist demands for last decades. Since tradational features of mass tourism could not fulfill tourist expectations and demands, tourists have tent to alternative tourism and its types. The Highland Phyrigia Region, surrounded by Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar and Kütahya, contains one of the most important ancient trade routes, The Royal Road, which is thought to be a potential area to be managed with alternative tourism types. On this paper first, alternative tourism and its types have been viewed, then scope, features and situation of ancient trade routes are researched. In additionally, physical, geological, geographical, cultural and touristic characteristics of The Highland Phyrigia Region have been examinated. In this study, creating some suggestions are aimed that potential charming factors of Highland Phyrigia Region and The Royal Road are converted to touristic value. In the method and findings chapters, data about The Highland Phyrigia Region and The Royal Road are collected with observation and interview techniques of the qualitative research method in the method and findings chapters. During data collecting, stakeholders were determined with The Stakeholders Theory and collected data were analyzed with The Strategic Planning Theory. Analysis was regulated with The S.W.O.T. Analysis and The Situation Analysis. According to the result of assessment, The Highland Phrigian Region and The Royal Road lacks infrustructer, facility and inventory. Thus, regions have not been converted to tourism destinations. In conclusion chapter, model suggestion has been offered so that The Highland Phrigia Region and The Royal Road can be turned a the touristic value.