Türk halk dindarlığının medyada dini sorular üzerinden değerlendirilmesi
Assessment of Turkish public religiousness on religious questions in the media
  1. Tez No: 556163
  2. Yazar: EMİNE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Religion, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın konusu, medyaya yöneltilen dini sorular üzerinden Türk halk dindarlığının ele alınmasıdır. Araştırmada Türkiye ve yurtdışında yaşayan Müslümanların Diyanet Televizyonunda yayınlanan Diyanete Soralım programına yönelttikleri sorulardan yola çıkarak katılımcıların din anlayışlarını, dine dair zihinlerindeki problem alanlarını ve dindarlık tutumlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, programa iletilen sorular 1) İbadet 2) Ekonomik Alan 3) Aile 4) Toplumsal Yaşam 5) İlim, 6) Akait (İnanç), 7) Halk İnançları, 8) Sağlık, 9) Ahlak boyutlarıyla incelenerek katılımcıların yaşantılarında dinin yeri ve dinle kurdukları ilişki doğrultusunda Türk halk dindarlığının ortaya konulmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemleriyle yürütülmüş ve nitel içerik çözümlemesi yapılmıştır. Araştırma, Diyanete Soralım programının 2017 - 2018 yılı iki yayın döneminden seçilen elli programlık örneklemi kapsamaktadır. Sonuçta sorular üzerinden dinin toplumsal alanda nasıl yaşandığı, katılımcıların dindarlık profilleri, tutumları ve Türk halk dindarlığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is to handle the Turkish public religiousness over the religious questions asked to the media. The research aims to submit the religious attitude, understanding of religion and the problem areas related to the religion of the Muslims living in Turkey and abroad by understanding their questions about the issues they face in their daily life, in the ''Diyanete Soralım'' program featured on Diyanet Television. The other targets of the research is to examine the questions asked to the program in the dimensions of 1) worship, 2) economic zone, 3) family, 4) communal life, 5) science, 6) doctrines (belief), 7) public's beliefs, 8) health, 9) ethics and reveal the place of the religion in their lives and Turkish puplic's religiousness they showed in their relation with the religion. The research includes fifty programs selected from the two publication period of 2017- 2018 of the“Diyanete Soralım”program. In conclusion, in the research, how the religion is experienced in the social field through the questions and Turkish people's religiousness is discussed.