Winkler temele oturan ve rijit dairesel blok aracılığıyla yüklenen biri fonksiyonel derecelendirilmiş iki tabakanın temas problemi
Contact problem of two layers which the upper layer is functionally graded loaded by means of a rigid stamp resting on a winkler foundatin
- Tez No: 556176
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Winkler temele oturan malzeme özellikleri ve yükseklikleri farklı biri fonksiyonel derecelendirilmiş iki tabakanın temas problemi elastisite teorisine göre incelenmiştir. Problemde üst tabaka Fonksiyonel Derecelendirilmiş (FD) özelliktedir. FD özelliğe sahip tabakaya üstten dairesel rijit blok aracılığıyla tekil bir kuvvet etki ettirilmiştir. Winkler temele oturan alttaki tabaka ise homojen özelliğe sahiptir. Her iki tabakanın ağırlığı göz ardı edilmiştir. Fonksiyonel derecelendirilmiş tabakanın kayma modülü tabakanın yüksekliği ile değişmektedir. FD tabakanın ve homojen tabakanın Poisson oranlarının değişmediği düşünülmüştür. Çözümün sürtünmesiz bir ortamda gerçekleştiği kabul edilerek ara yüzeylerde sadece basınç gerilmeleri oluşacağı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the contact problem of two layers which the upper layer is functionally graded loaded is considered according to the theory of elasticity. The FG layer is loaded via of cylindrical panch that applies a concentrated force. The other layer on Winkler foundation is homogeneous layer. All of the layers is ignored weights of them. Shear module of FG change depending thickness of FG. Poisson ratio of all of layers is presumed constant. Solution is supposed at frictionless and stresses of pressure is allowed.