Computation of grames on elastic soils by finite difference method
- Tez No: 38513
- Danışmanlar: DOÇ.DR. D. HİKMET H. ÇOTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Elastik zemine oturan kapalı çerçeveler, inşaat mühendisliğinin ilgi çeken konularından birisidir. Bu çalışmada, çerçeve problemi, alt ve üst yapı birtakım basitleştirici kabullerle ayrılmaksızın bir bütün olarak incelenmiştir. Çerçevenin oturduğu ortam Winkler zemini ile tarif edilmiş ve ikinci derece tesirler göz önüne alınmamıştır. q yükü altında bulunan elastik zemine oturan kirişin, elastik eğri denklemi ile moment fonkiyonu arasındaki diferansiyel denklemin sınır koşullan aranda çözülmesiyle, elastik zemine oturan kirişin çubuk uç kuvvetleri hesaplanmaktadır. Sonlu farklar yönteminden, merkezi farkın ikinci fark denklemi kullanılmak suretiyle deplasmanlar hesaplanmıştır. Elastik zemine oturan kapalı çerçeve, temele yan - rijit bağlantılıdır. Kapalı çerçeve, açı metodu ile hesaplanmaktadır. Yan - rijit düğüm noktalarının rijitlikleri, elastik zemine oturan kirişin global rijitlik matrisinden alınmıştır. Böylece elastik zemine oturan temelde istenilen noktalarda deplasman değerleri elde edilmiştir. Elde edilen deplasman değerleri referans [10] ile kıyaslandığında sonuçların yeter derecede yakınsadığı görülmüştür. Çalışmanın sonunda elastik zemine oturan çok katlı ve çok açıklıklı kapalı çerçevelerin deplasman değerlerini hesaplayan bir bilgisayar programı sunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Elastik zemine oturan temeller, merkezi fark metodu, zemin yatak katsayısı, açı metodu, matris deplasman metodu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The closed frame on the elastic foundation is an interesting subject for the civil engineers. The closed frame is examined as a whole, without discriminating between substructure and superstructure. The foundation of the frame is assumed to be Winkler's soil and the secondary effects are ignored. The differential part dx of the beam under the vertical load q on the elastic foundation is examined. By solving the differential equation of the beam's elastic curve equation and moment function under the given boundary conditions, the end forces and end displacements are calculated. By using the second central differences of the method of finite differences, displacements of the beam on the elastic foundation are calculated. The connection between the closed frame and the foundation is semi-rigid. The closed frame is solved by using slope-deflection method. The rigidities of the semi-rigid nodes are obtained from the global rigidity matrix of the beam.The displacements of the beam are obtained. These displacements are compared with the corresponding values in reference [ 10 ] and the results are found to be fairly close. A computer program is prepared and submitted at the end of the thesis. This program calculates the bar end forces and the displacements for the multi storied and multi spanned closed frames on the elastic foundation. KEY WORDS:The elastic foundation, the central differences method, the modulus of subgade reaction, the slope-deflection method, the matrix-displacements method.