Tecavüze maruz bırakılan kadınların tecavüz sonrası yaşam deneyimleri
The life experiences of women who exposed to rape
- Tez No: 556231
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışmayı tecavüze maruz bırakılan kadınların tecavüz sonrası yaşam deneyimlerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirdim. Araştırmada kadının tecavüzü nasıl anlamlandırdığını; tecavüzün kadının benliğine, kişilerarası ilişkilerine olan etkisini, kadının hizmet aldığı kuruluşlara ilişkin deneyimlerini, yaşadıkları sorunlarla baş etme stratejilerini ve güçlenme deneyimlerini aydınlatmaya çalıştım. Bunu yaparken, feminist metodolojiyi kullandım. Araştırma öznelerimi; Türkiye'nin 8 farklı ilinde ikamet eden, 18 yaş ve üzerinde tecavüze maruz bırakılmış 28 kadın oluşturdu. Bu kadınlarla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirdim. Görüşmelerde kadınlarla birlikte oluşturduğum verileri, MAXQDA 12 Analytics Pro yazılımı yardımıyla feminist tematik çözümleme ile çözümledim. Sonuç olarak; kadınlar tecavüz hakkında konuşmaya başlarsa, tecavüzün kadın yaşamına saldırısı ve kadınca direniş sanatları olarak isimlendirdiğim üç ana tema ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçlarına göre; ataerkil düzende kadınlar fiili ve kamusal tecavüze maruz bırakılarak itaat edici bir duruş noktasına yerleştiriliyor; kendini dayatan düzenin kadınlar için belirlediği yatkınlıklar, kadınlar tarafından içselleştiriliyordu. Kadınların ikincil konumları ile birlikte kendilerine ve yaşamlarına ilişkin olumsuzluklar, sabit hale geliyordu. Ataerkil toplumun üyeleri tarafından uygulanan sembolik şiddet, tecavüz travmasının yıkıcı etkilerini derinleştiriyordu. Bu durum kişisel, kişilerarası ve politik düzeyde güçlenme; feminist yönelimli hizmet geliştirme ve sunma, erkek ve kadınlar tarafından işgal edilen sosyal konumları sorgulama, adil ve eşitlikçi bir düzen kurma vb. gereksinimlerinin bir işareti olarak okunmalı ve söz konusu gereksinimler doğrultusunda dönüşüm yaratmanın nasılına bakılmalıydı. Bu çalışma, tecavüze maruz bırakılan kadınların yaşamına içeriden bakış sunması ve dönüştürücü özelliğiyle söz konusu gereksinimi önemli ölçüde karşılamış oldu.
Özet (Çeviri)
I conducted this study to reveal the experiences of women who exposed to rape. In this study; I tried to elucidate how women interpretate the rape, the effect of rape on the self and interpersonal relationships, experiences of women in organizations after rape, strategies to cope with their problems and experiences of empowerment. I did research with feminist methodology. My research subjects consisted of 28 women aged 18 years and over who were exposed to rape from 8 different provinces of Turkey. I conducted in-depth interviews with these women through a semi-structured form. I analyzed the data with feminist thematic analysis with the help of MAXQDA 12 Analytics Pro software. As a result, three main themes emerged that I named if women start talking about rape, the rape's attack on women's life and the arts of female resistance. According to the results of the research; in patriarchal order, women were subjected to actual and public rape and placed in an obedient position. The self-imposed order's predispositions for women were internalized by women. Women's secondary positions, along with the negative effects of themselves and their lives, became constant. Symbolic violence perpetrated by members of the patriarchal society deepened the devastating effects of rape trauma. This should be read as a sign of the needs of personal, interpersonal and political empowerment; developing and providing feminist oriented services; questioning social positions occupied by men and women; establishing a fair and equitable order etc. It was important how to create transformation in accordance with the requirements in question should be looked at. This study provided an insight into the life of women who were exposed to rape, and provided a transformative feature that met this need significantly.