Otobiyografik anlatıların bağlanma kuramı çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of autobiographic narratives within the framework of attachment theory
  1. Tez No: 556260
  2. Yazar: SEVİM TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU CANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı bireylerin ebeveynleri ve romantik ilişkileri ile ilgili otobiyografik anlatılarının bağlanma kuramı çerçevesinde değerlendirilerek nesne ilişkileri, kendilik ve duygu düzenleme yöntemleri ile ilgili bilgi edinmektir. Buna ek olarak bağlanma ile ilişkili faktörlerin anlatıların yapısında ve içeriğinde ne tür değişikliklere yol açtığı kavranmaya çalışılmıştır. Ölçeklerle yapılacak nicel değerlendirmelerin anlatıların içeriğini kavrama yetersiz kalacağı düşünülerek, derinlemesine görüşmelerin yapılacağı nitel bir araştırma planlanmıştır. Araştırmaya İstanbul'da ikamet eden 15 yetişkin katılmıştır. Görüşmeler yarı yapılandırılmıştır. Görüşmelerde katılımcılardan ebeveynleri, romantik ilişkileri ve kendilik tanımlamaları ile ilgili bilgiler alınmış, çeşitli anılar anlatmaları istenmiştir. Elde edilen verilere tema analizi uygulanmıştır. Analizde, nitel analiz programı MAXQDA 2018'den yararlanılmıştır. Analizde elde edilen bulgular iki ana temada gruplandırılmıştır. Bunlar,“Otobiyografik Anlatılarda Bağlanma İlişkileri: Bağlanma ile İlişkili Anılar”ve“'Geçmiş'i, 'Şimdi' Yeniden İnşa Etmek: Zihinsel Temsillerin İnşa Faaliyeti”olarak belirlenmiştir. Bu ana tema ve alt temalar Bağlanma Kuramı ve Nesne İlişkileri Kuramı gibi psikodinamik kuramlar çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to obtain information about object relations, self and emotion regulation methods by evaluating the autobiographical narratives of individuals about their parents and romantic relationships within the framework of attachment theory. In addition, it was tried to understand what kind of changes in the structure and content of the narratives caused by attachment factors. Considering that the quantitative evaluations to be made with the scales will be insufficient to comprehend the content of the narratives, a qualitative research is planned in which in-depth interviews are conducted. Fifteen adults in Istanbul participated in the study. Interviews were semi-structured. During the interviews, the participants were asked about their parents, romantic relationships and self-description and asked to tell various memories. Theme analysis was applied to the data obtained. The qualitative analysis program MAXQDA 2018 was used in the analysis. The findings of the analysis were grouped into two main themes. These were determined as“Attachment Relations in Autobiographical Narratives: Memories Related to Attachment”and Reconstruction of the 'Past' 'Now': Activity of Mental Representation. These main themes and sub-themes were evaluated within the framework of psychodynamic theories such as Attachment Theory and Object Relations Theory.