Enjeux sociologiques de récits autobiographiques: Analyse comparative entre L'Amant de Marguerite Duras et Le Jeune Homme d'Annie Ernaux
Otobiyografik anlatıların sosyolojik meseleleri: Marguerite Duras'ın Sevgili'si ile Annie Ernaux'nun Genç Adam isimli eserinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 897357
  2. Yazar: ŞAHİKA CEREN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARIE HELENE ANDREE SAUNER LEROY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, edebiyat sosyolojisi kavramları ve yöntemleri aracılığıyla iki otobiyografik anlatının karşılaştırmalı incelemesine odaklanmaktadır. İncelenen eserler Marguerite Duras'nın Sevgili'si ve Annie Ernaux'nun Genç Adam isimli yapıtıdır. Amaç, bu anlatılarda 'ben' ve 'toplumsal'ın nasıl kesiştiğini ve bu sayede ortaya çıkan anlatı biçimlerini incelemektir. Pierre Bourdieu'nun teorilerinden, alımlama sosyolojisinin yöntemlerinden ve Philippe Lejeune'ün otobiyografik metinler üzerine geliştirdiği kuramlardan yararlanan bu çalışma, edebi çerçevede 'ben' ile 'toplumsal' arasındaki etkileşime ışık tutmaktadır. Çalışma, yazarların biyografik verilerini, eleştirel alımlamalarını ve edebi kimliklerini dikkate alarak iki metni otobiyografik boyutları açısından karşılaştırmaktadır. Edebiyat sosyolojisi eserlere toplumsal 'ürünler' olarak yaklaşırken, Lejeune'cü yaklaşım otobiyografik anlatıların 'içsel' yönlerini keşfetmemizi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a comparative study of two autobiographical narratives using concepts and methods from the sociology of literature. The works analyzed are The Lover by Marguerite Duras and The Young Man by Annie Ernaux. The aim is to explore how the 'I' and the 'social' intersect within these narratives and the forms of storytelling that emerge from this intersection. Drawing on Pierre Bourdieu's theories, the methods of the sociology of reception, and Philippe Lejeune's theories on autobiographical texts, this work highlights the interaction between the 'I' and the 'social' within the literary framework. The study considers the authors' biographical data, their critical reception, and their literary identities, in order to compare the two texts through the lens of their autobiographical dimensions. While the sociology of literature treats works as social 'products,' Lejeune's approach allows us to examine the 'internal' aspects of autobiographical narratives.