Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Sahnenin Dışındakiler adlı eseri üzerinde cümle bilgisi incelemesi
Analysis of sentence knowledge on Ahmet Hamdi Tanpinar's 'Outside the Stage'
  1. Tez No: 556296
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 558
Özet
Dil, maddi ve manevi kültür taşıyıcımız, millet olmamızın en önemli destekçisi, anlaşmamızı sağlayan büyülü bir düzenler sistemidir. Dil bilgisinin en önemli bölümlerinden biri de şüphesiz cümle ve cümle bilgisidir. Bu çalışmada, dilin bu yanına bir katkıda bulunmak amacıyla Ahmet Hamdi Tanpınar'ın“Sahnenin Dışındakiler”adlı romanı, cümle ve cümle bilgisi bakımından incelenmiştir. Bu kapsamda cümle, cümle türleri, cümle tahlilleri başlıkları altında ele alınan çalışmada, kelime gruplarına da cümle ögeleri başlığının içerisinde yer verilerek metin değerlendirilmiştir. Çalışma bir giriş, cümle ve cümle türleri, sonuç ve değerlendirme olmak üzere dört ana başlıkta değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserlerine; birinci bölümde cümle ve cümle türlerine, ikinci bölümde ise cümle tahlillerine yer verilmiştir. Romandaki cümleler çeşitli yönleriyle ele alınmış ve örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca her başlıkla ilgili, dilcilerin görüşlerine, terim ve tasnif farklılıklarına, konuyla ilgili tartışmalara değinilerek çalışma yürütülmüştür. Konuyla ilgili görüş ve değerlendirmeler, üçüncü bölüm olan sonuç ve değerlendirme kısmında belirtilmiş ve elde edilen sayısal verilerle ilgili grafikler de çalışmaya eklenmiştir. Çalışma boyunca yararlanılan kaynaklara son bölümde“Kaynaklar”kısmında yer verilmiştir. Bu çalışmanın hazırlamasındaki amaç, cümle bilgisi çalışmalarına katkıda bulunmak ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kullandığı cümle türleri hakkında değerlendirmede bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Language, a carrier of a moral and material culture and the most crucial supporter of being a nation, is a system of magical orders providing a basis for communication. Undoubtedly, one of the most significant parts of grammar are sentence and sentential study. In this study, The novel named“Sahnenin Dışındakiler'' by Ahmet Hamdi Tanpınar was analyzed in terms of sentence and sentential study in order to contribute to such aspects of language. In this sense, Novel evaluated under a number of such headings as sentence, types of sentences, sentence analyses and parts of sentences that included word groups. The thesis consisted of introduction and four chapters as sentence, types of sentences and conclusion and evaluations. In introduction, life of Ahmet Hamdi Tanpınar, his literary identity and his works were stated. Sentence and types of sentences were stated in the first chapter and sentence analyses in the second chapter. The sentences in the novel were evaluated in different aspects and explained with more examples. Furthermore, the study process included opinions of linguists, terms and classifying differences, discussions on the subject for each heading. Opinions and evaluations on the subject were stated in the third chapter named as conclusion and evaluations. Also, graphs on quantitative data were included in the study. Sources used during the study were written down in the last chapter named ”References" The main objective was to contribute to sentential studies and to make evaluations on the types of sentences that Ahmet Hamdi Tanpınar used.