Yoğun bakım ünitesindeki kanıt temelli non-farmakolojik düzenlemelerin deliryumu önlemedeki etkisi
The effect of evidence based non-pharmacological regulations in the intensive care unit on preventing delirium
  1. Tez No: 556295
  2. Yazar: NİHAL TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Deliryum yüksek morbidite, mortalite oranları ve tedavi maliyeti artışı ile ilişkili olup, görülme sıklığı yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) daha fazladır. Bu araştırmada, YBÜ'de non-farmakolojik düzenlemelerin deliryum gelişimine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmamız Haziran 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında, dahiliye YBÜ'de yürütülmüştür. Veriler Hasta Tanılama Formu, APACHE II, Glasgow Koma Skalası, Richmond Sedasyon-Ajitasyon Skalası, Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği, Richard-Campbell Uyku Ölçeği ve Günlük İzlem Formu kullanılarak hastaların izlenmesi ile elde edilmiştir. Ayrıca eş zamanlı olarak YBÜ'de gürültü düzeyinin sürekli ölçümleri sağlanmıştır. Araştırma örneklemini, araştırmaya katılmayı kabul eden,YBÜ'de en az 24 saat kalmış, Glasgow Koma Skalası puanı ≥10 ve RASS -3 ve üzeri puan almış, iletişim kurulabilen toplam 78 hasta oluşturmuştur. YBÜ rutinlerinde hiçbir değişiklik yapılmaksızın kontrol grubu verileri elde edilmiştir. Aynı değerlendirme formları“Yoğun Bakımda Analjezi, Sedasyon ve Deliryum Yönetimi için Kanıt ve Görüş Temelli Rehber (2015)”de yayınlanan ışık ve gürültü azaltmaya yönelik non-farmakolojik önlemler alınarak yeni hasta grubunda tekrar uygulanmıştır. Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 70,01±13,18'dir. Çalışmamızda deliryum görülme sıklığı; kontrol grubunda yer alan hastalarda %60, müdahale grubunda yer alan hastalarda %44,7 olarak hesaplanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Delirium is associated with high morbidity, mortality rates and increased treatment costs, and the incidence is higher in Intensive Care Units ICU. In this study, the aim was to evaluate the effect of non-pharmacological regulations in the ICU on delirium development. This study was conducted between June 2017 and January 2018 in an internal diseases ICU. Data was collected through the monitoring of patients with the use of a Patient Identification Form, the APACHE II, the Glasgow Coma Scale, the Richmond Sedation-Agitation Scale, the Intensive Care Unit Confusion Evaluation Scale, the Richard-Campbell Sleep Scale, and a Daily Monitoring Form. Additionally, noise was continuously and simultaneously measured in the ICU. The sample consisted of a 78 patients who agreed to participate in the study, who had been staying at the ICU for at least 24 hours, who scored ≥10 from the Glasgow Coma Scale and ≥-3 from the RASS and who were capable of communicate. The data from the control group was obtained without any changes to ICU routines. The same evaluation forms were applied to the study group by taking the non-pharmacological precautions to reduce noise and light published in the“Evidence and Consensus Based Guideline for the Management of Analgesia, Sedation and Delirium in Intensive Care”. The mean age of the patients was 70,01±13,18 years. The incidence of delirium in our study was calculated to be 60% in the patients in the control group and 44.7% in the patients in the intervention group (p>0.05).