Türkiye' de erkek modasının sosyal medyada temsili: İnstagram örneği
Representation of social media Turkey of men's fashion: Example Instagram
  1. Tez No: 556364
  2. Yazar: BUSE KUĞUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YENİTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İletişim Bilimleri, Clothing Industry, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Moda, her dönem farklılık göstermiş ve geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Moda tarihi incelendiğinde kadın modasının, erkek modasına kıyasla daha ön planda tutulduğu görülmektedir. Bu açıdan kadın modası çalışmalarına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu çalışmada ise erkek moda tarihi ele alınmış bu bağlamda internet kültürünün erkek modasına etkisi incelenmiştir. İnternetin hayatımıza girmesiyle değişen yaşam kültürü, başta iletişim olgusu olmak üzere hayatın her alanını etkilemiştir. Dolayısıyla moda anlayışı ve yayılımı da değişmiştir. Moda artık son zamanlar da kullanımı yaygınlaşan sosyal medya mecralarından oluşturulmakta ve buradan takip edilmektedir. Özellikle Instagram'da kadın ve erkek modasının öncüsü olan ve paylaşımlarıyla takipçilerini bu yönde bilgilendiren Instabloggerlar mevcuttur. Bu nedenle günümüz erkek modası Instagram'da moda üzerine paylaşım yapan Instabloggerların paylaşımları üzerinden analiz edilmiştir. Bu analizde Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bu kişilerin paylaşımları konuyu uygun şekilde tercih edilmiştir ve kişilerle görüşme gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler çalışmadaki göstergebilimsel analizlerin yapılmasında etkili olmuştur. Bu doğrultuda değişen erkek modasının Instagramdaki temsili ve içerdiği anlamsal kodlar geçmiş dönemlerle kıyaslanmış, ayrıca tüketim kültürü ve popüler kültür bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Fashion has varied in every period and has reached the present day. When fashion history is examined, it is seen that women's fashion is more important than men's fashion. In this respect, women's fashion studies are frequently encountered. In this study, the history of male fashion has been examined and the effect of internet culture on male fashion is examined. The life culture that changed with the introduction of the Internet has affected every aspect of life, especially the phenomenon of communication. Therefore, the fashion understanding and distribution has also changed. Fashion is now being created and followed from social media outlets that have become widespread in recent times. Especially in Instagram, Instagram is the pioneer of fashion for men and women and informs their followers in this direction. For this reason, today's men's fashion is analyzed through the sharing of Instabloggers sharing on fashion in Instagram. In this analysis, the semiotic analysis technique of Roland Barthes was used. Shares of these people were selected according to the topic and interviews were made with the individuals. Interviews were effective in performing semiotic analysis in the study. In this respect, the representation of the changing men's fashion in Instagram and the semantic codes it contains are compared with the previous periods, and this subject is discussed in the context of consumer culture and popular culture.