The mediating effect of work-related stress on the relationship between workload and employee burnout: The moderating role of perceived organizational justice
İş stresinin aşırı iş yükü ve çalışan tükenmişliği ilişkisi üzerindeki aracı rolü: Algılanan örgütsel adaletin moderatör etkisi
- Tez No: 556363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL SELİN ERBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Türk bankacılık sektöründe, çalışanların aşırı iş yükü, stres ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve örgütsel adaletin bu ilişki üzerindeki olası düzenleyici etkisini anlamak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada, aşırı iş yüküne maruz kaldıklarına inanan banka çalışanlarının yüksek düzeyde stres yaşayabilecekleri, kendilerini başarısız, duyarsızlaşmış ve duygusal olarak tükenmiş hissedecekleri düşünülmektedir. Aşırı iş yükü ve tükenmişlik arasındaki ilişkiye, işle ilgili stresin aracılık etmesi ve örgütsel adaletin, işle ilgili stres ile tükenmişlik arasındaki ilişkide düzenleyici değişken rolü üstlenmesi beklenmektedir. İlk olarak, iş yükü, işle ilgili stres, tükenmişlik ve örgütsel adalet kavramları hakkında kısa bir giriş yapılmıştır. Bu kavramlar daha sonra Türkiye'de 211 özel banka çalışanı ile yapılan nicel analiz ile ilişkilendirilmiştir. Anket yöntemiyle, mevcut iş stresi ve tükenmişlik düzeyleri, iş yükü ve örgütsel adalet algıları sorgulanmıştır. Bu çalışmanın bulgularına göre iş yükü ile iş stresi arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur. Benzer şekilde, işle ilgili stres ile çalışan tükenmişliği arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur. Aşırı iş yükünün, işle ilgili stres ve tükenmişlik üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ve işle ilgili stresin, iş yükü ile tükenmişlik arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolüne sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, bu araştırmadan elde edilen bulgular, örgütsel adaletin işle ilgili stres ve tükenmişlik arasındaki ilişki üzerindeki düzenleyici etkisini desteklememektedir. Bulgularımız, kurumdaki yüksek veya düşük adalet algısının işle ilgili stresin tükenmişlik üzerindeki etkisini değiştirmeyeceğini göstermektedir. Bulgular doğrultusunda, çalışanların fazla çalışmasına ve yetersiz hissetmelerine neden olan koşulların yeniden ele alınması gerektiği, bunun çalışanların stres düzeyini azaltacağı, zihinsel ve fiziksel sağlıklarına yardımcı olacağı ileri sürülmüştür. Ayrıca, stres seviyesinin azaltılmasının duygusal tükenme ile duyarsızlaşma duygularında azalma sağlayacağı ve daha iyi insan ilişkileri yaratacağı tahmin edilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, aşırı iş yükünün tükenmişlik üzerindeki gerçek etkisini belirtmekte ve banka çalışanlarının tükenmişlik semptomlarının ortadan kalkması için aşırı iş yükünün azaltılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to understand the relationship between work overload, stress and burnout levels of the employees in Turkish banking sector and the possible moderating effect of organizational justice on this relationship. In the study, it has been supposed that bank employees who believe that they were being exposed to work overload may experience high levels of stress, feel unsuccessful, depersonalized and emotionally exhausted. It has been expected that the relationship between work overload and burnout to be mediated by work-related stress, and organizational justice to have moderating effect on the relationship between work-related stress and burnout. First, a brief introduction about the concepts of work overload, work-related stress, burnout and organizational justice has been made. These concepts then have been linked to the quantitative analysis that has been conducted to 211 private bank employees in Turkey. With the survey method, their current level of job stress and burnout, their perception of work overload and organizational justice have been questioned. Findings of this study states that there is a significant positive relationship between work overload and work-related stress. Similarly, it has been seen that there is a significant positive relationship between work-related stress and employee burnout. Also it has been found that work overload has a significant effect on work-related stress and burnout. And work-related stress partially mediates the relationship between work overload and burnout. However, output generated from this research did not support the moderating effect of organizational justice on the relationship between work-related stress and burnout. Our findings indicate that the high or low perception of justice in the organization will not change the impact of work-related stress on burnout. According to our findings, it has been suggested that the conditions that cause employees' overwork and sense of inadequacy should be reorganized, this would reduce employees' level of stress, help their mental and physical health. Also, it has been predicted that decreasing level of stress would provide better human relations, decrease in emotional exhaustion and depersonalization feelings. As a result, this study states the real impact of the work overload on burnout, emphasizing the importance of decreasing the excessive workload which would help to eliminate burnout symptoms of bank employees.