Meme kanseri dokusundan elde edilen tümör infiltran lenfosit (TIL)'lerin in vitro ortamda çoğaltılması ve fenotiplerinin saptanması
In vitro reproduction and determining of phenotypes of tumor infiltrating lymphocytes (TRİLS) obtained from breast cancer tissue
- Tez No: 556513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YETİŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde metastazik olmayan, erken evre meme kanseri teşhisi konmuş hastalardan alınmış olan tümör dokusu üzerinde tümör infiltran lenfositlerin (TIL) in vitro ortamda IL-2 ile çoğaltılıp, flow sitometri testi ile immünofenotipik özelliklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşabilmek için öncelikle Genel Cerrahi Bölümü tarafından alınan tümör taşıyan meme, mastektomi sonrası Patoloji Birimi'ne getirilir. Patolog tarafından tespit edilen tümörden alınan 2-3 mm çapında bir parça mekanik parçalama sonrasında, T hücre artışına neden olan bir sitokin olan rekombinant IL-2 ile besiyerinde kültüre edilmiştir. Tümörün çalışıldığı ilk günü takip eden 7. ve 14. günlerde tümörden genişleyen TIL'lerin genişleme oranı flow sitometrik yöntemlerle incelenmiştir. Sonuç olarak yapılan bu çalışma ile adoptif T hücre tedavisinin meme kanserli hastalarda ileriye yönelik bir immünoterapi yöntemi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to expand tumor infiltrating lymphocytes (TILs) with IL-2 in vitro on tumors which have been resected from patients who were diagnosed with early non-metastatic breast cancer in Tekirdağ Namık Kemal University Health Research and Application Center and to determine immunophenotypic features of expanded TILs. In order to achieve this aim, the tumor carrying breast taken by the Department of General Surgery is brought to the Pathology Unit after mastectomy. A piece of 2-3 mm diameter from the tumor detected by the pathologist was cultured on media with recombinant IL-2, a cytokine which caused T cell increase after mechanical disruption. On the 7th and 14th days following the first day of the study of the tumor, the expansion rate of TILs expanding from the tumor was examined by flow cytometric methods. In conclusion, this study has investigated the use of adoptive T cell therapy as a forward immunotherapy method in breast cancer patients.