İstanbul'un Farklı Habitatlarından Toplanan öksürük otu (Tussilago farfara L.) Populasyonlarının Genetik Çeşitliliklerinin, Ağır Metal ve Mineral Besin Element Miktarlarının Araştırılması
Investigation of Genetic Diversity, Heavy Metal and Mineral Nutrient Quantities of Coltsfoot (Tussilago farfara L.) Populations Collected From Different Habitats of Istanbul
  1. Tez No: 556567
  2. Yazar: CANSU TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ SEVEROĞLU, PROF. DR. İBRAHİM İLKER ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Botanik, Genetik, Biochemistry, Botany, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un farklı habitatlarından öksürük otu (Tussilago farfara L.) populasyonları toplanmıştır. Populasyonlardaki bireylerin çiçek ve yaprak kısımlarındaki ağır metal ve mineral besin element miktarları İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) cihazı kullanılarak analiz edilmiştir. Populasyonların genetik çeşitlilik ilişkileri ISSR moleküler belirteçleri kullanılarak belirlenmiştir. Tıbbi olarak kullanılan bitkinin tüketim güvenilirliğini ve populasyonlar arası genetik çeşitliliğini belirlemek amaçlanmıştır. Ağır metal ve mineral besin elementleri analizi için bitki kısımları nitrik asit ile yaş yakma işlemi uygulanarak hazırlanmıştır. ICP-MS cihazı ile alüminyum (Al), antimon (Sb), arsenik (As), bakır (Cu), baryum (Ba), bor (B), çinko (Zn), demir (Fe), fosfor (P), kadmiyum (Cd), kalay (Sn), kalsiyum (Ca), kobalt (Co), krom (Cr), kurşun (Pb), magnezyum (Mg), manganez (Mn), mobilden (Mo), potasyum (K), selenyum (Se), sodyum (Na), stronsiyum (Sr), talyum (Tl), titanyum (Ti), uranyum (U), vanadyum (V) elementlerinin miktarları tespit edilmiştir. Genetik çeşitliliğin belirlenmesi için DNA izolasyonu CTAB metodu ile gerçekleştirilmiş, sonrasında standart moleküler yöntemler uygulanmıştır. Sonuçlara göre bitki kısımlarında en fazla biriken ağır metal ve mineral besin element miktarları (en düşük ve en yüksek); Ca için 3567,230-13950,329 mg/kg, Cu için 6,169-43,167 µg/kg, Fe için 14,011-1257,518 µg/kg, K için 4029,041-12658,904 mg/kg, Mg için 822,711-1116,504 mg/kg, Mn için 6,206-26,244 µg/kg, P için 467,564-2483,519 µg/kg, Pb için 0,279-8,155 µg/kg ve Zn için 22,707-73,020 µg/kg. Genetik çeşitlilik sonuçlarına göre; polimorfik lokus sayısı 43 ve polimorfizm yüzdesi %63.24'tür.
Özet (Çeviri)
In this study, coltsfoot (Tussilago farfara L.) populations were collected from different habitats of Istanbul. The amount of heavy metal and mineral nutrients in the flower and leaf parts of the individuals in the populations were analyzed using Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS). Genetic diversity relationships of populations were determined by using ISSR molecular markers. It is aimed to determine the consumption reliability and genetic diversity among the populations of the plant used medicinally. For mineral element and heavy metal analysis, plant parts were prepared by wet digestion with nitric acid process. The quantities of elements like aluminum (Al), antimony (Sb), arsenic (As), copper (Cu), barium (Ba), boron (B), zinc (Zn), iron (Fe), phosphorus (P), cadmium (Cd), tin (Sn), calcium (Ca), cobalt (Co), chromium (Cr), lead (Pb), magnesium (Mg), manganese (Mn), mobile (Mo), potassium (K), selenium (Se), sodium (Na), strontium (Sr), thallium (Tl), titanium (Ti), uranium (U), vanadium (V) were determined by ICP-MS. For the determination of genetic diversity, DNA isolation was performed by CTAB method and then standard molecular methods were applied. According to the results, the most heavy metal and mineral nutrient amounts accumulated in the plant parts (lowest and highest) are; 3567,230-13950,329 mg/kg for Ca, 6,169-43,167 µg/kg for Cu, 14,011-1257,518 µg/kg for Fe, 4029,041-12658,904 mg/kg for K, 822,711-95 for Mg 1116,504 mg/kg, 6,206-26,244 µg/kg for Mn, 467,564-2483,519 µg/kg for P, 0.279-8,155 µg/kg for Pb and 22,707-73,020 µg/kg for Zn. According to the results of genetic diversity; the number of polymorphic loci is 43 and the percentage of polymorphism is 63.24%.