Yanal yüklü kazıkların taşıma kapasitesi ve bir uygulama örneği
Bearing capacity of lateral loaded piles and a case study
- Tez No: 556568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL UNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez çalışması kapsamında, endüstriyel bir kule yapısının temel sistemi incelenmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmalarına göre, zemin emniyetli taşıma kapasitesi hesaplanmış ve oturma analizi yapılmıştır. Öncelikle, yapıya etkiyen düşey ve yatay yüklerin etkisi ile yüzeysel temel sisteminin, taşıma gücü ve oturma kriterlerini sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Yapılan taşıma gücü analizleri ve oturma hesaplarına göre, yapının temel sistemi olarak yüzeysel temel seçilmesi durumunda, düşey ve yatay yük ile yatay yükün oluşturacağı moment etkilerinin fazla olmasından dolayı hem taşıma gücü kriterini hem de oturma kriterini sağlamadığı tespit edilmiştir. Yüzeysel temel sisteminin, gerekli geoteknik gereksinimleri sağlayamaması ve oluşturulan zemin profiline göre sağlam zemin tabakasının derinde olması nedeni ile probleminin çözümünde, derin temel sistemine geçilerek kazıklı radye temel sistemi tasarlanmıştır. Kazıklı radye temel sisteminin tasarımı için taşıma gücü ve oturma hesapları yapılarak elverişsiz yükleme durumunda ve çıkan sonuçlar doğrultusunda, kazıklı radye temel sisteminin kullanılabileceği görülmüştür. Anahtar Kelimeler Taşıma Gücü Analizi, Oturma Analizi, Yanal Yüklü Kazıklar.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the foundation system of an industrial tower structure was examined. According to the field and laboratory studies, the ground safe bearing capacity was calculated and settlement analysis was performed. Firstly, under the effect of vertical and horizontal loads on the structure, whether the shallow foundation system meets the bearing capacity and settlement criteria were investigated. According to the bearing capacity analysis and settlement calculations, if the shallow foundation is chosen as the foundation system of the structure, it is determined that it does not meet both the bearing capacity criterion and settlement criterion because of vertical and horizontal load and the momentary effects of horizontal load. Since the shallow foundation system cannot meet the geotechnical requirements and the stable ground layer is deeper according to the ground profile, the piled raft foundation system has been designed by choosingthe deep foundation system. For the design of the piled raft foundation system, bearing capacity and settlement calculations were made and it was seen that the piled raft foundation system could be used in case of unfavorable loading and in accordance with the results. Key Words Bearing Capacity Analysis, Settlement Analysis, Lateral Loaded Piles, Piled Raft Foundation.