Sekiz haftalık kayaklı koşu egzersizinin 8-12 yaş grubundaki çocuklarda fiziksel uygunluk düzeylerine etkisi
Effect of eight week crosscountry skiing excersise on physical fitness levels of children between 8 and 12 years
- Tez No: 556570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, sekiz haftalık kayaklı koşu egzersizinin 8-12 yaş grubundaki çocukların fiziksel uygunluk düzeyleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya, yaş ortalamaları 11.3±0.13 olan Kayaklı Koşu Grubu (KKG, n=15), Yürüyüş Grubu (YG, n=15 ve Kontrol Grubu (KG, n=15) olmak üzere toplam 45 erkek çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma sekiz hafta boyunca, haftada 3 gün, 30dk egzersiz programını kapsamaktadır. Egzersiz protokolünde şiddet ve mesafe artışı her hafta düzenli olarak %2.5 artırılarak Sekiz hafta boyunca devam ettirilmiştir. Çocukların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKI), vücut yağ yüzdesi (VYY) ve yağsız vücut kütlesi (YVK) ölçüldü. Motorik özelliklerinin tespitinde, esneklik, durarak uzun atlama, sağ-sol el kavrama kuvveti, barfiks asılı kalma asılı kalma, statik denge, t-çeviklik, 20m mekik koşusu ve 30m sürat testleri ön test ve son test şeklinde uygulandı. Elde edilen verilerin analizi SPSS 23.0 paket programında yapıldı. Verilerin normal dağılımı uygunluğu Kolmogorov- Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Grupların normal dağılım gösterdiği saptandı. Gruplardaki katılımcı sayısı 30 kişiden az olduğu için nonparametrik testler uygulanmıştır. Grup içi ön test ve son testler arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek için Willcoxon T testi uygulandı. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of eight week cross country skiing exercise on physical fitness levels among children aged 8-12 years. A total of 45 boys, including the crosscuntry skiing Group (CCG, n=15), the Walking Group (WG, n=15) and the Control Group (C, n=15) with a mean age of 11.3±0.13 participated in the study voluntarily. The study includes 30-minute workout programs for eight weeks, 3 days a week. The intensity and duration of exercise protocol were increased regularly by 2.5% per week for eight weeks. For measuring children's height, body weight, body mass index (BMI), body fat percentage and lean body mass was measured. In the determination of the motoric properties, flexibility, standing long jump, right-left grip force, flexed arm hang, static balance, t-agility, 20m shuttle run and 30m speed test were applied. The data were analyzed by SPSS 23.0 package program, The normal distribution of the data was examined by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk test. The groups showed normal distribution. Since the number of participants in the groups was less then 30, nonparametric tests were applied. Willcoxon T test was used to determine if there was any difference between pre-test and post-test in group. Kruskal Wallis test was used for comparisons between the groups.