Investigation of the change in BMAL1 levels in response to mitochondrial uncoupling in HEPG2 cells
HEPG2 hücrelerinde mitokondriyal kenetsizlenme sonucunda değişen BMAL1 ifadesinin araştırılması
  1. Tez No: 556610
  2. Yazar: ÖYKÜ BORAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mitokondriyal membran potansiyelinin bozulmuş olduğu HepG2 hücrelerinde, bir moleküler saat proteini olan BMAL1'in ritmik ifade paterninin bozulduğu ve ifade seviyesinin oldukça düştüğü literatürdeki bir çalışmada ortaya konmuştur; ancak BMAL1 proteinin ifade seviyesindeki bu değişimlerin nasıl gerçekleştiği açığa kavuşturulamamıştır. Bu çalışmada, BMAL1 protein ifadesindeki değişimlerin hangi yolak doğrultusunda gerçekleştiği araştırılmıştır. Öncelikle, serum şoku uygulamasıyla HepG2 hücrelerinin senkronizasyonu sağlanıp BMAL1 proteinin ritmik ifade paterni immunoemdirim tekniği ile elde edilmiştir. BMAL1 proteinin en yüksek ifade seviyesine ulaştığı zaman dilimi ise Cosinor analizi ile, daha sonraki immunoemdirim deneylerinde bu saat örneğini kullanmak üzere, 12. saat olarak tespit edilmiştir. FCCP uygulanan hücrelerde oksidatif fosforilasyonun kenetsizlenmesi sonucunda mitokondriyal membran potansiyelinde bozulma olup olmadığı Rhodamine123 ve MitoTracker Green FM ile boyanan hücrelerin konfokal lazer taramalı mikroskopta incelenmesi ile test edilmiştir. Bunun sonucunda, FCCP uygulanmış hücrelerin mitokondriyal membran potansiyelinde yüzde 79'luk bir düşüş tespit edilmiştir. Daha sonra, BMAL1 ifadesindeki değişimlerin bir deasetilaz olan SIRT1 aracılığıyla gerçekleştiği hipotezine dayanarak, hücrelere bir SIRT1 inhibitörü olan EX527 uygulanmıştır. EX527'nin etkinliğini tespit etmek için toplam protein asetilasyonu seviyesi immunoemdirim tekniğiyle incelenmiştir. Beklendiği gibi, toplam protein asetilasyonunda anlamlı artışlar gözlenmiştir. Son olarak, FCCP, EX527, FCCP ve EX527 uygulanmış örnekler arasında BMAL1 seviyesindeki farklılıklar immunoemdirim tekniğiyle incelenmiştir. Literatürdeki bulgulara uygun olarak, FCCP uygulanmış örneğin BMAL1 seviyesinde kontrole göre yüzde 63'lük bir azalma tespit edilmiştir; ancak FCCP ve EX527'nin birlikte uygulandığı örnekte BMAL1 seviyesinin kontrole yakın olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla, SIRT1 enziminin aktivitesinin HepG2 hücrelerinin BMAL1 seviyesinde FCCP uygulaması ile meydana gelen azalmaya yol açan yolak üzerinde etkisi olduğu çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A study in 2016 demonstrated that the rhythmicity in BMAL1 expression was lost and the expression level of BMAL1 significantly decreased in HepG2 cells with depolarized membrane potential. However, the pathway leading to these changes in BMAL1 levels has not been elucidated. In this study, the molecular mechanism behind the changes in BMAL1 levels was investigated. First, the circadian expression of BMAL1 in serum shock- synchronized HepG2 cells was demonstrated by western blot assay. In order to detect the changes in BMAL1 expression more precisely, the timepoint at which BMAL1 levels peak was determined by Cosinor analysis. Mitochondrial membrane potential was measured in trifluoromethoxy carbonylcyanide phenylhydrazone (FCCP)-treated cells to observe if FCCP-induced uncoupling of oxidative phosphorylation led to mitochondrial membrane depolarization. A 79 percent decrease was detected in mitochondrial membrane potential of FCCP-treated cells as a result of confocal laser scanning microscopy analysis of Rhodamine123- and MitoTracker Green FM-stained cells. Next, a specific SIRT inhibitor, EX527 was applied to cells to investigate if there was a link between SIRT1 activity and BMAL1 downregulation in FCCP-treated cells. After confirming SIRT1 inhibition by detecting significant increases in total protein acetylation in EX527-treated cells, BMAL1 expression was investigated by western blot assay. In accordance with the findings in the literature, BMAL1 was downregulated by 63 percent in FCCP-treated cells with respect to control. However, cells which were treated with both FCCP and EX527 were found to have BMAL1 levels similar to the control which indicates SIRT1 inhibition restores BMAL1 downregulation mediated by FCCP. Consequently, SIRT1 activity was considered to be involved in the pathway leading to BMAL1 downregulation in HepG2 cells in response to FCCP-induced mitochondrial membrane depolarization.