Kayadan oyma yeraltı depolarının jeoteknik incelemesi ve sayısal modellemesi
Geotechnical analysis and numerical modeling of rock hewn underground storage
  1. Tez No: 556648
  2. Yazar: CAN DURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kapadokya bölgesinde geniş yayılım sunan piroklastik kayaçlar, kolay kazılabilmesi ve izolasyon özeliklerinden dolayı kayadan oyma yapılar için uygun jeolojik koşullar sunmaktadır. İgnimbirit ve tüfler içerisinde oluşturulan kayadan oyma yapılar barınma, korunma, ibadet ve depolama amaçlı olarak eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzde Nevşehir bölgesinde piroklastik kayaçlar içerisine açılmış çok sayıda doğal soğuk hava depoları bulunmaktadır. Söz konusu depolar patates, limon, diğer sebzelerin ve meyvelerin saklanması için kullanılmaktadır. Bu çalışmada söz konusu soğuk hava depoların daha optimum koşullarda gelişmesi için farklı bir çok model ( farklı kazı ve geometrik koşullar) sayısal analiz yöntemleri ile jeoteknik açıdan incelenmiştir. Bu amaç için RS2 9.0 sonlu eleman yöntemine göre çalışan yazılım kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre topuk genişliğinin minimum 2,0 metre olabileceği, örtü kalınlığının 4,0 metreden az olmaması ve loca genişliğinin maksimum 7,0 metre olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pyroclastic rocks, which are widely spread in Cappadocia region, offer suitable geological conditions for rock carved structures due to their easy excavation and isolation properties. gnimbirit and tuffs formed from rock carved structures have been used for shelter, protection, worship and storage since ancient times. Today, in the Nevşehir region, many natural cold storage depots opened into pyroclastic rocks. They are used for the storage of potatoes, lemons and other vegetables. n this study, different models (different excavation and geometric conditions) have been investigated in terms of geotechnical methods for the development of these cold storage tanks in more optimum conditions. For this purpose, the software which works according to the RS29.0 finite element method is used. According to the evaluations, it was determined that the heel width could be minimum 2.0 meters, the thickness of the cover should not be less than 4.0 meters and the maximum width of the chamber would be 7.0 meters.