El ve parmak egzersizlerinin atış başarısına etkisi
The effect of hand and finger exercises on shooting accuracy
  1. Tez No: 556667
  2. Yazar: YÜSRA NAZ BALAMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada el ve parmak egzersizlerinin atış başarısına etkisinin olup olmadığının ve etkisi varsa bu egzersizlerin vuruş grup tespiti ve atış istatistik bilgileri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada araştırmada ortaya çıkacak bulguların elde edilmesinde ön test-son test, deney ve kontrol gruplu model uygulanmıştır. Çalışmaya, daha önce hiç atıcılık deneyimi olmayan, çalışmaya gönüllü olarak katılmaya istekli, 15-18 yaş grubunda 40 genç kız katılmıştır. Katılımcılar 20 kişi deney grubu ve 20 kişi kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna 10 hafta, haftada 3 gün, günde 1 saat yalnızca el ve parmak egzersizleri yaptırılmıştır. 10 haftanın sonunda deneklerin son test ölçümleri alınmıştır. Araştırma kapsamında deneklerin atış başarılarını belirlemek için SCATT Atış Eğitim Sistemi (Scatt Shooter Training System, bilgisayar destekli atış simülatörü) kullanılmıştır. Bu sistem ile: 1. Atış vuruş grup tespiti, 2. Atış istatistik bilgileri tespiti elde edilmiştir. Örneklem grubundan elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve tabloların oluşturulması amacıyla SPSS 18.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Hand and Finger Exercises on Shooting Accuracy This study aims to investigate whether hand and finger exercises have an effect on shooting accuracy, and if they do, determine the shot grouping of these exercises and its relationship with shooting statistic data. In this study, to obtain the findings to come up as the result of the investigation; a pretest, a posttest, an experimental and a control group model is implemented. 40 teenage girls having no shooting experience before in the 15-18 age group who are willing to volunteer to take part in this study participated in the study. Participants were divided into two groups, one as an experimental group of 20 persons and one as a control group of 20 persons. The experimental group was made to do only hand and finger exercises for 10 weeks, 1 hour a day, 3 days a week. At the end of 10 weeks, final test measurements of subjects were taken. Within the scope of the investigation, to determine the shooting accuracy of subjects, SCATT Shooting Training System (Scatt Shooter Training System, a computer-aided shooting system) was utilized. Via this system: 1. Shot grouping, 2. Shooting statistical data were determined. In order to evaluate the data obtained from the sample group and compose tables, a package program SPSS 18.0 (Statistical Package for Social Sciences) was used. Level of significance was considered as 0.05 in statistical analysis.