Bankacılık sektöründe kriz yönetimi ve Türkiye uygulaması
Crisis managmentin banki̇ng sector and Turkey practi̇ce
- Tez No: 556689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DENİZ YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
1990-2000 dönemi, küresel ekonomide istikrarsızlıkların arttığı bir dönemdir. Bu dönem incelendiğinde, ABD dışındaki gelişmiş ekonomilerin istikrarsız ve düşük hızda bir büyüme performansı arz ettikleri görülmektedir. Gelişmekte olan ekonomilerde ise, küresel ölçekte yansımaları olan finansal krizler yaşanmıştır. Ekonomik krizler ülke ekonomileri içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi ekonominin küreselleşmesi nedeniyle diğer ülke ekonomilerinde ortaya çıkan krizlerin domino etkisiyle de kendisini hissettirebilir. 2001 krizi küresel bir kriz olmayıp, Türkiye içerisinde uygulanan hatalı politikalar sonucunda ortaya çıkmış bir krizken, 2008 krizi ABD kaynaklı ve etkisinin tüm dünya tarafından hissedildiği bir kriz olmuştur. Krizlerden ülke ekonomisi içerisinde en fazla etkilenen sektör bankacılık sektörüdür. Bankacılık sektörü bilindiği gibi topladığı mevduatları ihtiyaç duyulan başka alanlara kaydırma, istihdam sağlama, kaydi para yaratma gibi ülke ekonomileri için önemli bir rol üstlenmektedirler. Üstlendikleri bu rol nedeniyle de para ile ilk elden muhatap olan ve dolayısıyla ekonomik krizlerden en çabuk ve en fazla etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Buna bağlı olarak bu çalışmada; Türk bankacılık sisteminde 1980 sonrasında yaşanan krizler ve bu krizlerin bankacılık sektörüne etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The period of 1990-2000 is a period of increasing instability in the global economy. When this period is analyzed, it is seen that developed economies outside the US present an unstable and low speed growth performance. In emerging economies, financial crises with reflections on a global scale have been experienced. As economic crises may arise for a variety of reasons within national economies, because of the globalization of the economy, it can make itself felt with the domino effect of the crises in other countries' economies, too. Whereas the 2001 crisis is not a global crisis, which emerged as a result of faulty policies implemented in Turkey, the 2008 crisis has been a crisis originating from United States and its effect has been felt by the whole world. The banking sector is the sector most affected by the economic crisis. As known, the banking sector plays an important role for the economies of countries such as shifting deposits to other areas needed, providing employment and creating fiduciary money. Because of this role, they are the first to deal with money and hence are one of the fastest and most affected sectors from economic crises. Therefore in this study, crises in the Turkish banking system after 1980 and the effects of these crises on the banking sector have been discussed