Matrislerin grup inversleri ve parçalı matrislerde grup invers
The group inverses of matrices and group inverse in partitioned matrices
- Tez No: 556733
 - Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN MADEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ordu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez dört bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacından bahsedilerek bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamızda gerekli olacak temel tanım ve teoremler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde Grup invers kavramı verilmiş ve 2×2 tipinde blok parçalanmış matrislerin Grup inverslerinin hesaplanmasında kullanılan bazı yöntemler ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. In the first chapter, it is given an introduction and the aim of the thesis. In the second chapter, basic definitions and theorems in this thesis stated and proved. In the third chapter, it is given the concept of Group inverse and some methods are obtained for calculation of the Group inverses of two by two block partitioned matrices. It is given results and propositions in the fourth chapter.