Kadınların pap smear testi öncesi test ile ilgili kaygı düzeylerinin incelenmesi
Survey of the anxiety level of women prior to the pap smear test
  1. Tez No: 556732
  2. Yazar: GÜLİN GEMİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TAŞÇI DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, Isparta KETEM'de 07 Mart 2016 – 27 Mayıs 2016 tarihleri arasında Pap Smear testi yaptıracak kadınların test öncesi kaygı düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla planlanan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini iletişim problemi olmayan, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve 21-65 yaş aralığında olan 300 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, anket formu ve sürekli-durumluk kaygı envanteri kullanılmıştır. Kadınların % 76,3'ü Pap Smear testinin nasıl yapıldığını bildiğini ve % 87'si test hakkında korkutucu şeyler duymadığını ifade etmiş, 79,3'ü testi uygulayan kişinin kadın olmasını istemiştir. Kadınların % 82,7'si mahremiyete dikkat edilmemesinin, % 75'i uygulama öncesi test ile ilgili açıklama yapılmamasının ve % 92,7'sinin test sonucunun olumsuz çıkmasının stres yaratacağını belirtmiştir. Kadınların yaş grupları, eğitim ve medeni durumları, meslek grupları, sosyo-ekonomik durumları, Pap Smear testi yaptırmak veya yaptırmamak, testin yapıldığı yer kaygı düzeylerini etkilememektedir. Kadınların Durumluk ve Sürekli puan ortalamaları arasında alamlı bir ilişki yoktur. Pap Smear testini uygulayan kişinin kadın olmasına göre kadınların sürekli kaygı durumları arasında farlılık görülmemiştir (p>0,05). Ancak Durumluk kaygı düzeyleri arasında anlamlı fark vardır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research is conducted between March 7th and May 27th of 2016 in a sectional pattern in order to evaluate the stress patterns prior to their Pap Smear test in Isparta KETEM. The sample of the research consisted of 300 women who were between 21-65 years of age and had no communication problems and accepted to participate voluntarily. 76.3 percent have heard about how Pap smear test is done, 87 % have not heard fearful things about the test. 79.3 % of the participants asked for a women test applier. 84.7 % asked for information prior to the application. 61 % had advice on the test. 82.7 % were worried about discretion 75 % were stressfull about having not explained about the test. 92.7 % were worried about negative test result. Age groups have no significance on their stress levels. Marital status and educational background also had no significance. Pap Smear test had no significance difference as well. Stress levels did not differ among the women who have their Pap Smear tests. The state anxiety levels of women do not change according to the way the test is performed. (p>0.05) The continuity anxiety levels of women do not change according to the place of test (p>0.05). The state anxiety levels of the women who had an advice on the test were higher (p>0.05). Women whose relatives were diagnosed of cancer had elevated anxiety levels (p>0.05). The anxiety level of women who say that the result of the test results in a negative result is very high (p>0.05). The regular testing of women with and without social security does not change (p>0.05). It can be suggested that healthcare workers understand the situations that cause anxiety in women and develop behavior in this direction.