A memory efficient GPU implementation of ABC algorithm
Yapay arı koloni algoritmasının GPU tabanlı uygulaması
- Tez No: 556795
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hızlı gelişen GİB (Grafik İşlemci Birimi) teknolojisi, NP-zorluğundaki problemleri çözmek için kullanılan arama algoritmalarının performansını arttırmaktadır. Bu tezde Yapay Arı Koloni Optimizasyonu algoritmasının (Paralel Klonlar Yapay Arı Koloni Algoritması) yeni bir paralel uygulaması önerilmiştir. Önerilen uygulama, arama sürecinin kritik adımlarını hızlandırmak amacıyla modern GPU'ların bilgi işlem gücünden faydalanmaktadır. Algoritmanın ana fikri bir arının birden fazla klonun kullanılarak aynı anda daha geniş bir alanın taranmasıdır. Bu sayede iyi çözümlerin bulunma hızı arttırılmıştır. Önerilen algoritmayı denemek için iyi bilinen bir NP-zorluğunda problem olan gezgin satıcı problemi kullanılmıştır. Önerilen uygulama ile yapılan testler ve diğer güncel Yapay Arı Kolonisi (YAK) uygulamalarından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, diğer uygulamalara kıyasla hem verimlilik hem de sonuç kalitesi bakımından daha iyidir.
Özet (Çeviri)
Fast developing GPU (Graphic Process Unit) technology increases the performance of search algorithms used to solve NP-hard (None-Deterministic Polynomial Hard) problems. In this thesis, a novel parallel implementation of Artificial Bee Colony Optimization algorithm (Parallel Clones Artificial Bee Colony Algorithm) is proposed. The proposed implementation takes advantage of the modern GPU's computing power to enhance the critical stages of the search. The algorithm employs multiple clones of a bee to search a wide region in a single iteration, which increases the speed of finding good neighbors. The implementation is tested on the Travelling Salesman Problem, a well-known NP-hard problem. Several experiments are performed on the proposed implementation and the test results are compared with the results of other recent ABC (Artificial Bee Colony) implementations. A notable improvement in both efficiency and accuracy compared to other implementation are achieved.