Bir grafik işlemci (GPU) için MPI (message passing ınterface) yazılım kitaplığının tasarımı ve gerçekleştirimi
A design and implementation of MPI (message passing interface) library for a graphical processing unit (GPU)
  1. Tez No: 270166
  2. Yazar: İBRAHİM TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN İMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
MPI, koşut programlama için tasarlanmış ileti geçirme arayüzü belirtimidir. Taşınabilir, kolay uygulanabilir, hızlı ve esnek koşut uygulamalar geliştirmek için tanımlanmıştır. Birçok sistem sağlayıcı, bilim insanı ve uygulama geliştirici tarafından desteklenen ve bilgisayar bilimi öğrencileri tarafından bilinmesi gereken önemli bir standarttır.Uygulama geliştirmek için koşut bilgisayar sistemlerinin oluşturulması ve bakımı yüksek maliyet gerektirir. Küçük bir aygıt olan ekran kartında ise grafik işleme için özelleşmiş, yüksek yetenekleri olan birçok grafik işlemci (GPU) bulunmaktadır. Koşut olarak çalışan bu işlemciler, yakın zamanda genel amaçlı uygulama geliştirmeye uygun bir ortama dönüşmüştür. Ayrıca, ekran kartları çoğu kişisel bilgisayardan daha yüksek veri işleme ve belleğe erişim başarımına sahiptir.Tez çalışmasında, grafik işlemciler için MPI yazılım kitaplığının en çok kullanılan yordamlarının gerçekleştirimi yapılmıştır. Geliştirilen kitaplığın başarımı, bazı koşut uygulamalar ve MPI algoritmaları ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
MPI is a message-passing interface specification designed for parallel programming. It has been defined to develop portable, practical, efficient and flexible parallel application. MPI, the important standard, is supported by parallel computing vendors, computer scientists and application developers.To constitute parallel computer systems to develop application and its maintenance is expensive. However, graphics card which is a minor device has many graphical processing units (GPU) which are specialized for intensive and highly parallel graphic computation. These parallel processors could be used to develop general purpose applications. Besides, graphics cards have better compute and memory access performance than many personal computers.In this thesis, most used MPI library functions are implemented for a graphical processing unit and, performance of the implemented library are tested with some parallel applications and MPI algorithms.