Epizyotomi onarımında farklı tekniklerin ve farklı sütür tiplerinin karşılaştırılması
Comparison of different techniques and different suture types in episiotomy repair
- Tez No: 556800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Epizyotomi vajinal doğum sırasında sık kullanılan bir işlemdir ve sonrasında gelişen ağrı ve rahatsızlık hissi epizyotominin en belirgin morbiditesini oluşturur. Çalışmamızda, vajinal doğum sonrası epizyotomisi olan kadınlarda farklı sütür materyalleri ve farklı onarım teknikleriyle yapılan perine onarımlarını karşılaştırarak epizyotomi morbiditesini azaltmada uygun sütür tipini ve onarım tekniğini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: 37-42 gebelik haftasında baş geliş ve sağ mediolateral epizyotomi uygulanarak doğumları yaptırılan 160 gebe monoflaman sütür ile devamlı (n=40) ve aralıklı (n=40) onarım tekniği kullanılan, multiflaman sütür ile devamlı (n=40) ve aralıklı (n=40) onarım tekniği kullanılan gruplara randomize edildiler. Devamlı onarım tekniğinde vajina, perine kasları ve cilt altı devamlı-kitleyerek cilt ise subkutikuler dikişle; aralıklı onarım tekniğinde ise vajina devamlı kitleyerek, perine kasları, cilt altı ve cilt tek tek aralıklı dikişle onarıldı. Her grupta, Vizüel Analog Skala (VAS) ile postpartum 1. ve 10. gün yatarken, yürürken, otururken, miksiyon ve defekasyon yaparken ve postpartum 6. hafta sonunda cinsel ilişki sırasındaki ağrı şiddeti, cerrahinin süresi, kullanılan sütür miktarı ve komplikasyonların varlığı araştırıldı. Bulgular: Devamlı onarım tekniği kullanılan gruplarda, kullanılan sütür miktarları, harcanan zaman postpartum 1.
Özet (Çeviri)
Objective: Episiotomy is a common procedure performed after vaginal deliveries. Perineal pain and discomfort are the major morbidities associated with it. We aimed to determine the suitable type of suture material and repair technique for reducing the episiotomy morbidity by comparing different type of suture materials and different repair techniques. Materials and Methods: 160 women between 37-42 gestation-week-pregnancy having vertex delivery with right-mediolateral episiotomy were randomly allocated to four groups which were named as monofilament suture type with continuous repair technique (n = 40) or interrupted repair technique (n = 40) and multiflament suture type with continuous repair technique (n = 40) or interrupted repair technique (n=40). In the continuous technique, vaginal mucosa and perineal muscles were sutured with a continuous-locked stitch. Then the skin was sutured subcuticularly. In the interrupted technique vaginal mucosa was sutured with continuous-locked sutures, then muscle layers and skin were closed by interrupted sutures. Perineal pain in repose, with movement, while sitting, during micturition and defecation during the first and tenth day after delivery and also sexual intercourse 6 weeks after the delivery by Visual Analogue Scale (VAS), surgery period, amount of suture, episiotomy complications were investigated for each group.