Doğumun ikinci evresindeki epidural analjezide bupivakain ile bupivakain+fentanil kombinasyonunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 59315
  2. Yazar: MELTEM BABABALIM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT BALTACI, DR. ALP ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Doğum eylemi başlamış ve ağrı kontrolü isteyen 40 gebe rastgele 2 gruba ayrıldı. Epidural kateterizasyonu takiben doğumun 1. evresinde her 2 gruba da 3 cc % 0.5 bupivakain + 50 u.g fentanil + 8 cc % 0.9'luk NaCI verildi. Doğumun 2. evresinde ise 1. gruba (n = 20) 4 cc % 0.5 bupivakain + 4 cc % 0.9'luk NaCI, 2. gruba (n = 20) ise 2 cc % 0.5 bupivakain + 0.67 cc fentanil (33.5 \xg) + 5.33 cc % 0.9'luk NaCI verildi. Çalışma süresince maternal sistolodiastolik kan basınçları, kalp atım hızı ve fötal kalp atım hızları izlendi. Ağrı ve analjezinin etkinliği VAS ve iğne batırma yöntemi ile değerlendirildi, maternal ve neonatal yan etkiler kaydedildi. 1. grupta analjezi başlama süresi anlamlı olarak uzun (p < 0.001), toplam analjezi süresi ise anlamlı olarak kısa bulundu (p < 0.001). 2. evre süresi (doğum eylemi) açısından gruplar arası fark bulunamadı (p > 0.05). Dolayısıyla doğumun 2. evresindeki epizyotomi tamiri için ek analjezik gereksinimi, 1. grupta 2. gruba göre anlamlı olarak daha fazla bulundu (p < 0.001). Doğumun 2. evresinde doğum ağrısını gidermede her iki uygulama yöntemi de yararlı olmakla birlikte fentanil ilave edilen grupta daha iyi sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Forty pregnant women in labor and demanding pain relief were divided into 2 randomized groups. Following epidural catheterisation, patients in both groups were given 3 cc of 0.5% bupivacaine + 50 (ig fentanyl + 8 cc of 0.9% NaCI in the first stage of labor. In the second stage labor, 4 cc of 0.5% bupivacaine + 4 cc of 0.9% NaCI were given to the first group of patients (n = 20), while the second group had 2 cc of 0.5% bupivacaine + 0.67 cc fentanyl (33.5 jig) + 5.33 cc of 0.9% NaCI. During the study maternal systolodiastolic blood pressures, heart rates and fetal heart rates were monitored. Pain and effectiveness of analgesia were evaluated by VAS and pin prick test and maternal and neonatal side effects were recorded. In the first group, duration to the onset of analgesia was significantly (p < 0.001) longer, while total analgesia time was significantly (p < 0.001) shorter. For the second stage of labor there was no significant difference (p > 0.05) between the groups. In other words, supplementary analgesic need for episiotomy repair in the second stage was significantly higher in the first group (p < 0.001). Although both methods were effective in relieving pain of the second stage of labor, the fentanyl added group had better results. 41